English

Morderstwo w Catamount

Krzysztof Zanussi
The Catamount Killing
USA, RFN 1974 / 102’

Mark, o którego przeszłości niewiele wiadomo, przybywa do niewielkiego miasteczka, aby objąć posadę szefa miejscowego oddziału banku. Namiętność, którą wzbudzi w nim nieco neurotyczna, zrezygnowana Kit, doprowadzi do pasma nieszczęść…

To pierwszy film reżysera zrealizowany za granicą, w USA, w dodatku - według cudzego scenariusza, będącego adaptacją powieści kryminalnej Jamesa Hardleya Chase'a. Podobno za tą niezależną produkcją nieoficjalnie stał sam Otto Preminger. Zanussi przyjął nietypową dla siebie propozycję kierując się, jak pisze w autobiografii, pragnieniem przygody, a także chęcią dotarcia do szerokiej publiczności z jednoczesnym pozostaniem sobą. Fabuła przywodzi na myśl, toutes proportions gardées, motywy ze Zbrodni i kary Fiodora Dostojewskiego - to rzecz o morderstwie z premedytacją dokonanym na Bogu ducha winnej ofierze oraz o potrzebie poniesienia konsekwencji swoich czynów.

Film kupiło wiele krajów, jednak do dystrybucji w Polsce film trafił dopiero dwadzieścia lat po premierze, był rozpowszechniany w kinach studyjnych, a także emitowany w telewizji.

Mirella Napolska

Artykuły o filmie

Film w internecie