English

Ja, twój syn

István Szabó
Father / Apa
Węgry 1966 / 98’

Pełnometrażowy debiut jednego z najwybitniejszych twórców kina węgierskiego, Istvána Szabó. Główny bohater filmu, András, po śmierci ojca w 1945 r., wychowywany jest samotnie przez matkę. Czasy, w których przyszło dorastać Andrásowi, nie należą jednak do łatwych: narasta terror stalinowski, potem wybucha powstanie w Budapeszcie, a w latach 60. Węgry wkraczają w stabilizację "gulaszowego socjalizmu". Dla bohatera nieobecność ojca jest w równym stopniu tajemnicza, co bolesna. András wymyśla więc fikcyjne biografie swego rodzica, zmienia fakty, przyczyny śmierci, zawsze dostosowując legendę ojca do aktualnych wzorców politycznych. Sam także nie umie ustalić własnego światopoglądu, miotając się między komunistycznym harcerstwem a antyradzieckimi demonstracjami studentów.

István Szabó w swym debiucie stworzył nie tylko kronikę najnowszej historii Węgier, ale też efektowne studium konformizmu i braku dojrzałości. Opisał świat fałszywych wzorców i okrutnych ideologii, w których dystans do polityki i prowadzenie prawej egzystencji traktowane jest w kategoriach zdrady i zagrożenia. Ja, twój syn to także refleksyjna opowieść o wchodzeniu w dorosłość, w której mniej istotne stają się młodzieńcze zgrywy i idealizm, a bardziej - odpowiedzialność za drugą osobę, opieka nad rodziną i moralny rygoryzm.

Rafał Syska

István Szabó
Urodzony w 1938 r. w Budapeszcie węgierski reżyser i scenarzysta. Po ukończeniu Wyższej Szkoły Teatralnej i Filmowej w Budapeszcie stał się jednym z założycieli Studia im. Béli Bálazsa. Tam zrealizował serię filmów krótkometrażowych: Koncert, Wariacje na jeden temat, Ty, w których dał się poznać jako twórca skory do eksperymentów formalnych. W swoich filmach łączył tematykę młodzieżową oraz krytykę społeczną z oryginalnie ujętymi kwestiami politycznymi i historiozoficznymi. Wielkim sukcesem stał się jego obraz Ja, twój syn (1966), a zapowiedzią najgłośniejszych filmów - dramat wojenny Zaufać (1979), za który Szabó otrzymał nominację do Oscara. Nagrodę tę ostatecznie zdobył za Mefista (1981), wybitną analizę nazizmu i odpowiedzialności artysty znajdującego się na usługach reżimu. Film ten zainicjował tryptyk uzupełniony o Pułkownika Redla (1984) i Hanussena (1988). Od 1989 r. Szabó, jako najsłynniejszy węgierski filmowiec, pracuje zarówno w ojczyźnie, jak i zagranicą.

Wybrana filmografia:

1964 Wiek marzeń / Álmodozások kora / Age of Illusions

1966 Ja, twój syn / Apa / Father

1970 Film o miłości / Szerelmesfilm / A Film About Love

1980 Zaufać / Bizalom / Confidence

1981 Mefisto / Mephisto

1985 Pułkownik Redl / Oberst Redl / Colonel Redl

1988 Hanussen

1992 Kochana Emma, droga Böbe / Édes Emma, drága Böbe - vázlatok, aktok / Dear Emma, Sweet Böbe

1999 Kropla słońca / A napfény íze / Sunshine

Artykuły o filmie

Film w internecie

Twórcy

reżyseria: István Szabó
scenariusz: István Szabó
zdjęcia: Sándor Sára
montaż: János Rózsa
muzyka: János Gonda, Gustav Mahler
obsada: András Bálint, Katalin Sólyom, Miklós Gábor, Klári Tolnay
producent: Tibor Hranitzky
produkcja: MAFILM - Stúdió 3
nagrody: MFF Moskwa 1967 - Grand Prix, MFF Locarno 1967 - nagroda specjalna jury
wersja językowa: węgierska