English

Tajemnica ziarna

Abdellatif Kechiche
The Secret of the Grain / La graine et le mulet
Francja 2007 / 151’
" data-slides="auto">

Pan Slimani to zmęczony sześćdziesięciolatek, który niechętnie chodzi do pracy w porcie, ponieważ obowiązki zawodowe z roku na rok stają się dla niego coraz cięższe. Jest rozwodnikiem, który, mimo napięć i ciągłych kłótni, stara się pozostać blisko swojej rodziny. Kłopoty finansowe jeszcze bardziej komplikują jego i tak już pogmatwane relacje z bliskimi. Slimani przechodzi ciężki okres - wydaje mu się, że jest bezużyteczny, a jego życie jest kompletną porażką - wpada więc na pomysł otworzenia własnej restauracji. Problemem są oczywiście jego niskie i nieregularne zarobki, jednak nie przeszkadza mu to w snuciu planów i dzieleniu się nimi z resztą rodziny. Stopniowo jego bliscy zaczynają się jednoczyć wokół tej fantazji, nadziei na lepsze jutro.

MFF Wenecja 2007

 

W tej opowieści najważniejsze było, aby pokazać ludzki wymiar bohaterów. Wierzę, że sukces tego filmu tkwi w pierwotnym założeniu, aby fikcja łączyła się zakorzenieniem bohaterów w ich naturalnym środowisku. Ja sam należę do środowiska, które pokazuję. Myślę, że w tej pozbawionej kompleksów obronie prawa do odmienności jest wiele siły. Moje własne życie przygotowało mnie emocjonalnie do realizacji tego filmu.

Abdellatif Kechiche

Abdellatif Kechiche urodził się w Tunisie. Zanim zajął się produkcją filmową, zagrał wiele ról teatralnych i filmowych. W 1994 roku otrzymał główną rolę w filmie Bezness (Biznes) Nouri Bouzida. W 2000 roku Kechiche debiutował jako reżyser filmem Wina Woltera. Trzy lata później zdobył trzy Cezary za film Unik.

Filmografia:

2000 Wina Woltera / La Faute a Voltaire / Blame It on Voltaire
2003 Unik / L'Esquive / Games of Love and Chance
2007 Sekret ziarna / La Graine et le mullet / The Secret of the Grain

Artykuły o filmie

Oficjalna strona

Powiązany wątek na Forum NH

czytaj

Twórcy

reżyseria: Abdellatif Kechiche
scenariusz: Abdellatif Kechiche
zdjęcia: Lubomir Bakchev
obsada: Habib Boufares, Hafsia Herzi, Farida Benkhetache, Abdelhamid Aktouche
producent: Claude Berri
produkcja: Pathé Renn Production, Ciné Cinémas, France 2 Cinéma, Hirsch
nagrody: IFF Venice 2007 - Specjalna Nagroda Jury / Specila Jury Prize, nagroda FIPRESCI / FiPRESCI Award, Cesar 2008 - najlepszy film, najlepsza reżyseria, najlepszy scenariusz / best film, best director, best original screenplay
wersja językowa: francuska