English

Najlepsza pora roku

Svetlana Proskurina
The Best of Times / Luchshee vremya goda
Rosja 2008 / 93’

Reżyserka Svetlana Proskurina razem z autorem scenariusza, rosyjskim dramatopisarzem, Ivanem Vyrypajevem, zdecydowała się na opowieść o pozornie minimalistycznej narracji i szerokim, uniwersalnym wydźwięku. Historia, osadzona w tradycji dramatu antycznego, oparta jest na głębokim zrozumieniu ludzkiej psychiki.

Mikhail Evlanov tworzy postać przeciętnego mężczyzny, który angażuje się w niezwykły miłosny trójkąt z dwiema kobietami, Walentyną i Katią. Bohaterki, które przez całe życie dźwigają brzemię miłości do tego samego mężczyzny i pozornej nienawiści do siebie nawzajem, po jego śmierci stają się nierozłączne. Wiąże je wspólna, mroczna tajemnica.

Proskurina wkracza na terytorium miłości, jedyne, w którym, według niej, ciągle jeszcze można czuć się swobodnie. Bardziej niż fizyczna namiętność interesuje ją emocjonalny aspekt miłości. Główne bohaterki są ukazane jako dwudziesto-, czterdziesto- i sześćdziesięciolatki (ich role odgrywają różne aktorki), podczas gdy mężczyzna - Walentin - pozostaje niezmienny, ten sam, nietknięty przez czas. Oszczędny i prosty formalnie dramat Proskuriny zawiera bardzo odważną wymowę.

MB, MFF Rotterdam 2008

Svetlana Proskurina urodziła się w 1948 roku w Rosji. Ukończyła studia w Państwowym Instytucie Teatru, Muzyki i Kina w Leningradzie. W studiu Lenfilm Proskurina pracowała jako asystentka reżysera Ilyi Averbakha. Po ukończeniu kursu scenopisarstwa i reżyserii w Moskwie zadebiutowała w 1982 roku filmem krótkometrażowym Roditelskii den'. Jej film fabularny Sluchaynyi vals został wyróżniony nagrodą Złotego Leoparda w Locarno w 1990 roku. Wraz z Aleksandrem Sokurovem pracowała nad scenariuszem filmu Rosyjska arka. Wielokrotnie nagradzano jej film fabularny Udalyonnyi dostup z 2004 roku.

Filmografia:

1981 Roditelskii den' / Parents' Day (kr.m. / short)

1986 Detskaya ploschadka / Playground

1989 Sluchaynyi vals / Accidental Waltz

1992 Otrazhenie v zerkale / Reflection in the Mirror

2003 Ostrova. Alexander Sokurov / Islands. Alexander Sokurov (dok. kr.m. / short doc.)

2004 Udalyonnyi dostup / Remote Access

2007 Luchshee vremya goda / The Best of Times

Powiązany wątek na Forum NH

czytaj

Twórcy

reżyseria: Svetlana Proskurina
scenariusz: Ivan Vyrypajev
zdjęcia: Oleg Lukichev
muzyka: Andrei Sigle
obsada: Mikhail Evlanov, Dana Agisheva, Irina Evdokimova, Elena Levinskaya, Yana Esipovich, Natalia Sedyh, Victor Sukhorukov, Yuri Gorin
producent: Stanislav Ershov
produkcja: Gorky Film Studio, Vaitek Industries Ltd, Kinoproba Film Studio
właściciel praw: Gorky Film Studio
wersja językowa: rosyjska