English

Kwiat wiśni – Hanami

Doris Dörrie
Cherry Blossoms – Hanami / Kirschblüten – Hanami
Niemcy 2008 / 122’
" data-slides="auto">

Film Doris Darie to historia bezinteresownej miłości a jednocześnie poetycka wyprawa w głąb istoty życia. Trudi jako jedyna z rodziny wie, że jej mąż jest śmiertelnie chory na raka. Gdy lekarz zaproponuje, by wybrali się w ostatnią wspólną podróż, Trudi namawia męża na wyjazd do Berlina, do dzieci i wnuków. Tymczasem okazuje się, że rodzina jest zbyt zajęta własnym życiem, aby poświęcić im trochę uwagi. Po spektaklu tańca butoh, Trudi i Rudi postanawiają wyjechać do nadbałtyckiego hotelu. Tam kobieta niespodziewanie umiera. Jej mąż, totalnie zagubiony, nie wie co począć z resztą życia. W końcu decyduje się na wizytę u ich najmłodszego syna Karla - na wyprawę do Japonii.

MFF Berlin 2008

 

Kirschblüten - Hanami jest inspirowany Tokijską opowieścią. Z kolei film Yasujiro Ozu z 1953 roku był zmienioną wersją amerykańskiego obrazu Make Way for Tomorrow (1937) w reżyserii Leo McCareya. Opowieść, która zrodziła się na Zachodzie i dotarła na Wschód, znów powraca na Zachód. Zainspirowana pierwotną konstrukcją filmu Ozu, stworzyłam historię owdowiałego ojca, który z Niemiec zmierza do ojczyzny japońskiego reżysera. Spotyka tam młodą tancerkę butoh o imieniu Yu, która zaakceptuje go, mimo że dzieli ich wszystko, nawet język.

Doris Dörrie

Doris Dörrie urodziła się w 1955 roku w Hanowerze. Studiowała aktorstwo i film na University of the Pacific w Stockton w Kalifornii, filozofię i psychologię w Nowym Jorku oraz reżyserię w Szkole Telewizji i Filmu w Monachium, gdzie później pracowała jako wykładowca. Nakręciła kilka filmów telewizyjnych, a w 1983 zrealizowała swój pierwszy film fabularny. Sukces przyniósł jej film Mężczyźni (Männer) z 1985 roku. Jest także znaną autorką powieści, krótkich opowiadań i książek dla dzieci.

Filmografia:

1976 Ob's Stürmt Oder Schneit (dok. / doc.)

1978 Pierwszy walc / Der Erste Walzer Hff-Diplomfilm

1983 Prosto przez serce / Mitten Ins Herz

1984 Wewnątrz wieloryba / Im Innern Des Wals

1985 Mężczyźni / Männer

1989 Pieniądze / Geld

1992 Wszystkiego najlepszego, Turku! / Happy Birthday, Türke!

1994 Nikt mnie nie kocha / Keiner Liebt Mich

1998 Czy jestem piękna? / Bin Ich Schön?

2002 Nadzy / Nackt

2007 Jak ugotować swoje życie / Wie man sein Leben kocht / How To Cook Your Life (dok. / doc.)

2008 Kirschblüten - Hanami / Cherry Blossoms - Hanami

Artykuły o filmie

Oficjalna strona

Powiązany wątek na Forum NH

czytaj

Twórcy

reżyseria: Doris Dörrie
scenariusz: Doris Dörrie
zdjęcia: Hanno Lentz
muzyka: Claus Bantzer
obsada: Elmar Wepper, Hannelore Elsner, Aya Irizuki, Nadja Uhl, Maximilian Brückner, Birgit Minichmayr
producent: Patrick Zorer
produkcja: Olga Film GmbH
nagrody: Bavarian Film Awards 2008 - nagroda dla najlepszego aktora, nagroda za najlepszą produkcję / Best Actor Award, Best Production Award
wersja językowa: niemiecka, angielska