English
Dystrybucja 2024

Wśród wyschniętych traw

Nuri Bilge Ceylan
About Dry Grasses / Kuru Otlar Üstüne
Turcja, Francja, Niemcy, Szwecja 2023 / 197’
W kinach od 28 kwietnia
Samsara Delikwenci

Trzydziestokilkuletni Samet, główny bohater nowego dzieła mistrza tureckiego kina, Nuriego Bilge Ceylana (Złota Palma za Zimowy sen), wraca po feriach do zanurzonej w śniegu anatolijskiej wioski, aby pracować jako nauczyciel plastyki w lokalnej szkole. Czuje się lepszy od innych wokół: uważa, że wyznawane przez niego ideały czynią go kimś bardziej wartościowym, więc tym mocniej wyczekuje spodziewanego awansu. Zamiast tego spotyka go przykra niespodzianka: zostaje oskarżony przez dwie uczennice o niewłaściwe zachowanie, co uruchamia spiralę nieoczekiwanych zdarzeń. Wśród wyschniętych traw to wnikliwe i błyskotliwe studium narcyzmu – zbudowane z impresji, fenomenalnych dialogów, emocjonalnych starć, znakomitego aktorstwa i prostych, choć przemyślanych, pięknych wizualnie ujęć. Merve Dizdar, wcielająca się w jedną z głównych postaci, otrzymała za tę rolę nagrodę dla najlepszej aktorki na ostatnim MFF w Cannes.

Sprawdź, gdzie gramy

Posłuchaj Podcastu Nowych Horyzontów o Nowych Horyzontach tournée

nagrody

MFF w Cannes 2023 – najlepsza aktorka

Premiera: 28 kwietnia 2024

Nuri Bilge Ceylan

Urodzony w 1959 roku w Stambule. Najpierw studiował elektronikę, a karierę artystyczną zaczynał jako fotograf. Jego krótkometrażowy debiut Kokon miał premierę w Cannes w 1995 roku, a kolejne dwa filmy pokazano na Berlinale. MiasteczkoMajowa chandra i Uzak (wyróżniony w Cannes Wielką Nagrodą Jury oraz nagrodą aktorską) tworzą trylogię o prowincji i ucieczce z niej. W Klimatach, opowieści o kryzysie w związku, obsadził siebie i żonę. Rodzinny dramat o zdradzie Trzy małpy przyniósł mu nagrodę za reżyserię w Cannes. W 2011 roku na tym samym festiwalu za Pewnego razu w Anatolii zdobył Wielką Nagrodę Jury. Wyczekiwaną Złotą Palmę przyniósł mu w 2014 roku Zimowy sen.

Wybrana filmografia

1999 Majowa chandra / Mayıs Sıkıntısı / Clouds of May

2002 Uzak / Distant

2006 Klimaty / Iklimler / Climates

2008 Trzy małpy / Üç maymun / Three Monkeys

2011 Pewnego razu w Anatolii / Bir zamanlar Anadolu’da / Once Upon a Time in Anatolia

2014 Zimowy sen / Kış Uykusu / Winter Sleep

2018 Dzika grusza / Ahlat Ağacı / The Wild Pear Tree

Twórcy

reżyseria Nuri Bilge Ceylan
scenariusz Akın Aksu, Ebru Ceylan, Nuri Bilge Ceylan
zdjęcia Cevahir Şahin, Kürsat Üresin
montaż Oğuz Atabaş, Nuri Bilge Ceylan
muzyka Philip Timofeyev
obsada Deniz Celiloğlu, Merve Dizdar, Musab Ekici
producent Barış Yıldırım, Mediha Didem Türemen, Nuri Bilge Ceylan
produkcja NBC Film, Memento Films Production, Komplizen Film, Second Land, Film i Väst, Arte, Bayerischer Rundfunk, TRT Sinema, Playtime
polski dystrybutor Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
język turecki