English
Dystrybucja 2023

Disco Boy

Giacomo Abbruzzese
Francja, Włochy, Belgia, Polska 2023 / 91’
fabularny
Premiera: 6 października 2023
Delikwenci Dzika grusza

W nagrodzonej Srebrnym Niedźwiedziem na Berlinale fabule Giacomo Abbruzzese miksuje ze sobą zmysłowość i melancholię, agresję i wrażliwość, pulsujące electro Vitalica i romantyczną chrypkę Edith Piaf. Całej tej intensywnej mieszanki emocji doświadczamy z perspektywy Aleksieja (rozsadzający ekran niespokojną energią Franz Rogowski – jedna z najjaśniejszych gwiazd kina europejskiego). To chłopak ze Wschodu, który wstępuje do Legii Cudzoziemskiej i jako jej żołnierz zatraca się w opętańczym tańcu, w którym do głosu dochodzą wyrzuty sumienia i porzucone marzenia. Disco Boy jest opowieścią o przekraczaniu kolejnych granic i śmiałej podróży do własnego jądra ciemności. W rozpiętym pomiędzy potrzebą życiowych ram i pragnieniem totalnej wolności filmie, fantastyczną drugoplanową kreację stworzył Robert Więckiewicz.

Kup bilet

nagrody

MFF w Berlinie 2023 – Srebrny Niedźwiedź (wyróżniający się wkład artystyczny)

Premiera: 6 października 2023

Giacomo Abbruzzese

Urodzony w 1983 roku w Tarancie, włoski reżyser, scenarzysta i fotograf, od lat mieszkający we Francji. Ukończył studia w zakresie nauki o komunikacji na Uniwersytecie Sieneńskim, a także studia filmowe na Uniwersytecie w Bolonii. Po dwóch latach, które spędził, wykonując zawód fotografa na pograniczu izraelsko-palestyńskim, ukończył także prestiżową francuską szkołę artystyczną Le Fresnoy. Od 2010 roku realizuje filmy krótkometrażowe, które były prezentowane na wielu festiwalach na całym świecie. Disco Boy jest jego pełnometrażowym debiutem.

Wybrana filmografia

2010 Archipel (short)

2011 Fireworks (short)

2013 This Is the Way (short)

2014 Stella Maris (short)

2017 Fame (short, doc.)

2019 America (short, doc.)

2021 I santi / The Saints (short)

Twórcy

reżyseria Giacomo Abbruzzese
scenariusz Giacomo Abbruzzese
zdjęcia Hélène Louvart
montaż Giacomo Abbruzzese, Ariane Boukerche, Fabrizio Federico
obsada Franz Rogowski, Morr Ndiaye, Laetitia Ky, Leon Lucev, Robert Więckiewicz, Michał Balicki
producent Marco Alessi, Lionel Massol, Jules Reinartz, Pauline Seigland, Maria Blicharska
produkcja Films Grand Huit, Dugong Films, Panache Productions, Donten & Lacroix Films, Division, Podkarpacki Fundusz Filmowy
polski dystrybutor Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
język Ibo, francuski, angielski, polski