English
Dystrybucja 2022

Kolano Ahed

Nadav Lapid
Ahed's Knee / Ha'berech
Francja, Izrael, Niemcy 2021 / 109’
Premiera: 24 czerwca 2022
Kawałek nieba Lato 1993

Kolano Ahed to z ducha punkowy manifest, parzący w sumienie jak słońce w sercu pustyni.

Łobuzerska stylówa i grymas buntu na twarzy: tak Y. dociera do wyschniętego na wiór Sappiru, gdzie w lokalnej bibliotece ma się odbyć spotkanie wokół jego ostatniego filmu. Prawie wszystko jest tu martwe: włącznie ze spalonymi słońcem paprykami na porzuconej plantacji. A jednak jest ktoś, komu na tym miejscu zależy: Yahalom, pracowniczka Ministerstwa Kultury, idzie na etyczny kompromis i swoją działalnością przywraca tam życie. Godzenie się na absurdy systemu ma jednak swoje konsekwencje, które Y. prowokacyjnie wywleka na wierzch.

Nadav Lapid, twórca nagrodzonych Złotym Niedźwiedziem Synonimów, wchodzi w sam środek narodowego konfliktu, w którym dialog przestaje być możliwy, a strategiczne pozycje już dawno zostały obsadzone. Kraj staje się polem tożsamościowej i politycznej bitwy oraz przedmiotem własności – jak tytułowe kolano rewolucjonistki, bezczelnie użyte przez każdą ze stron sporu – a  pytanie „do kogo należy mój kraj?” odbija się echem wśród kamiennego krajobrazu pustyni Negew.

Kolano Ahed: posłuchaj o filmie

odcinek podcastu Inna Kultura – słuchaj

nagrody

MFF w Cannes 2021 – Nagroda Jury

Premiera: 24 czerwca 2022

Nadav Lapid

Urodzony w 1975 roku izraelski reżyser i scenarzysta. Absolwent Uniwersytetu w Tel Awiwie oraz Szkoły Filmowej i Telewizyjnej Sama Spiegla w Jerozolimie. Po odbyciu obowiązkowej służby wojskowej wyjechał do Francji. Za swój pełnometrażowy debiut pt. Policjant otrzymał Nagrodę Specjalną Jury na MFF w Locarno w 2011 roku. Zrealizowana trzy lata później Przedszkolanka doczekała się amerykańskiego remake'u z udziałem Maggie Gyllenhaal. Synonimy otrzymały m.in. Złotego Niedźwiedzia dla najlepszego filmu na Berlinale w 2019 roku. 

Wybrana filmografia

2011 Policjant / Policeman / Ha-shoter

2014 Przedszkolanka / The Kindergarten Teacher / Haganenet

2019 Synonimy / Synonymes / Synonyms

Twórcy

reżyseria Nadav Lapid
scenariusz Nadav Lapid
zdjęcia Shai Goldman
montaż Nili Feller
dźwięk Aviv Aldema
obsada Avshalom Pollak, Nur Fibak
producent Judith Lou Lévy, Eve Robin, Osnat Handelsman-Keren
produkcja Les Films du Bal, Komplizen Film, Pie Films, Mandarin Production, Nord-Ouest Films, Les Films Velvet, ARTE France Cinéma, ZDF / ARTE, Decia Films, SRAB Films
właściciel praw Kinology
polski dystrybutor Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
język hebrajski