English

Pavoncello

Andrzej Żuławski
Polska 1967 / 29’

Psychologiczne studium inspirowane opowiadaniem Stefana Żeromskiego, z akcją osadzoną we Włoszech w 1912 roku. Młody skrzypek Pavoncello zakochał się w dziewczynie, która spędza w podróży miesiąc miodowy. Jej mąż jest człowiekiem starym, schorowanym, ale majętnym. Chce mieć syna, ale zdaje sobie sprawę, że sam nie może być biologicznym ojcem. Musi przymknąć oko na romans małżonki, która z nieświadomym niczego Pavoncello prowadzi cyniczną grę.

Jan Słodowski

Andrzej Żuławski (ur. 1940) jest jednym z najbardziej kontrowersyjnych polskich reżyserów. Od lat tworzy kino emocjonalne, gwałtowne, obsesyjne, balansujące na granicy obrazowej histerii. Już jako debiutant, twórca wizjonerskiej Trzeciej części nocy (Polska 1971), Żuławski wyraźnie odstawał od peerelowskiego modelu kina i nigdy tak naprawdę się do niego nie dostosował. Po tym, jak cenzura zablokowała jego ekstrawaganckie projekty – nawiązującego do Marca 68 Diabła (Polska 1972) oraz apokaliptyczne s-f Na srebrnym globie (Polska 1976-87) – postanowił wyjechać do Francji i związać swoje artystyczne losy z kinem europejskim. Jego kolejne filmy: Najważniejsze to kochać / L' Important c'est d'aimer (Francja / Włochy / RFN 1975), Opętanie / Possession (RFN 1981), Kobieta publiczna / La femme publique (Francja 1984) czy Narwana miłość / L’amour braque (Francja 1985) nadal szokowały, zarówno nowofalową formą, jak i ekspresyjnym, nawet histerycznym stylem. Sam wyznaje, że robi filmy o tym, co go torturuje i najlepiej wyraża się za pośrednictwem postaci kobiecych. Wielu aktorkom – Małgorzacie Braunek, Romy Schneider, Izabelle Adjani czy Sophie Marceau – zaproponował najodważniejsze, a przy okazji najważniejsze role w ich artystycznym życiu.

Artykuły o filmie

Oficjalna strona

Twórcy

reżyseria: Andrzej Żuławski
scenariusz: Mirosław Żuławski, Andrzej Żuławski według opowiadania Stefana Żeromskiego
zdjęcia: Mieczysław Jahoda
muzyka: Andrzej Korzyński
obsada: Stefan Friedmann, Mieczysław Milecki, Michał Pawlicki, Joanna Kasperska, Ewa Zdzieszyńska, Janusz Kłosiński, Jerzy Zelnik
producent: Tadeusz Urbanowicz
produkcja: Zespół Filmowy Rytm
właściciel praw: Telewizja Polska
wersja językowa: polska