English
Dystrybucja 2021

Niepamięć

Christos Nikou
Apples / Mila
Grecja, Polska, Słowenia 2020 / 90’
Premiera: 25 czerwca 2021
Niefortunny numerek lub szalone porno Noc Królów

Współczesna i jednocześnie umieszczona poza czasem opowieść, która przenosi nas do Aten, gdzie panuje epidemia amnezji. Główny bohater, Aris, ma numer 14842 w szpitalnym oddziale dla osób z zaburzeniami pamięci. Pewnego dnia wyszedł z domu, wsiadł do autobusu i na pętli nie wiedział już, kim jest, gdzie mieszka, co przeżył. Takim jak on daje się szansę – mogą stworzyć sobie nową tożsamość i nowe wspomnienia. Pokazywana na festiwalu w Wenecji Niepamięć łączy w sobie absurdalny humor rodem z filmów Yorgosa Lanthimosa (Zabicie świętego jelenia, Faworyta) i melancholię znaną z dzieł Charliego Kaufmana (Być jak John Malkovich, Anomalisa), a gdzieś w tle pobrzmiewa głos z orwellowskiego Wielkiego Brata.

nagrody

Chicago IFF 2020 - najlepszy scenariusz; Denver IFF 2020 - Nagroda Krzysztofa Kieslowskiego; Les Arcs European FF 2020 - Nagroda Młodego Jury; Ljubljana IFF 2020 - najlepszy film; Slovene FF 2020 - najlepszy dźwięk; Thessaloniki FF 2020 - najlepszy aktor (Aris Servetalis)

Premiera: 25 czerwca 2021

Christos Nikou

Urodzony w 1984 roku grecki reżyser i scenarzysta. Pracował jako asystent reżysera m.in. przy filmie Kieł Yorgosa Lanthimosa i Przed północą Richarda Linklatera. W 2012 roku zrealizował krótkometrażowy km, a Niepamięć, która znalazła się w programie weneckiego konkursu Orizzonti, jest jego fabularnym debiutem. 

Filmografia

2012 km (short)

2020 Niepamięć / Mila / Apples

Twórcy

reżyseria Christos Nikou
scenariusz Christos Nikou, Stavros Raptis
zdjęcia Bartosz Swiniarski
montaż Giorgos Zafeiris
muzyka The Boy
obsada Aris Servetalis, Sofia Georgovasili, Anna Kalaitzidou, Argyris Bakirtzis
producent Iraklis Mavroeidis, Angelo Venetis, Nikos Smpiliris, Aris Dagios, Christos Nikou, Mariusz Wlodarski, Ales Pavlin, Andrej Stritof
produkcja Boo productions, Lava Films, Perfo Production
polski dystrybutor Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
język grecki