English

River Queen

Vincent Ward
Nowa Zelandia, Wlk. Brytania 2005 / 114’
" data-slides="auto">

Sarah O'Brien, młoda Irlandka, córka chirurga pracującego dla brytyjskiej armii osiedla się w Nowej Zelandii w latach 60. XIX wieku. Jej ojciec darzy swoich pracodawców mieszanymi uczuciami, zwłaszcza gdy zostaje wplątany w brutalne czystki i bezczeszczenie świętej ziemi Maorysów. Narasta napięcie między żołnierzami a tubylcami, tymczasem Sarah zakochuje się w Maorysie i rodzi jego dziecko. Ojciec malca ginie, a w starciu pomiędzy miejscowymi a najeźdźcami, wódz Maorysów i biologiczny dziadek niemowlaka odbiera go matce. Sarah wszczyna poszukiwanie syna, jednocześnie stając przed straszliwym dylematem: do którego "plemienia" należy?

Peter Bradshow, The Guardian

 

Tajemniczy krajobraz środkowej części Nowej Zelandii - baldachim zieleni ponad mętnymi, cienistymi wodospadami - stanowi niezwykłe otoczenie dla akcji River Queen. Straszliwa siła natury od dawna była ważnym motywem wizjonerskich dzieł Vincenta Warda, w końcu Nawigator: odyseja średniowieczna jest katalogiem bodaj najbardziej soczystych obrazów w historii kina. W River Queen mocom przyrody towarzyszy jeszcze jedna naturalna siła: nieposkromiona wola matki, która chroni własnego syna. Sarah, rozdarta pomiędzy dwoma kulturami i dwoma kochającymi ją mężczyznami, kieruje się wolą przetrwania i rozpaczliwym pragnieniem odzyskania swojego dziecka.

Jane Schoettle, MFF Toronto 2005

Vincent Ward urodził się w 1956 roku w Greytown. Jego matka była pochodzącą z Hamburga Żydówką, która uciekła z nazistowskich Niemiec do Palestyny, jego ojciec pochodził z Nowej Zelandii. Początkowo interesował się teatrem, potem zajął się również sztukami plastycznymi i filmem - zarówno fabularnym jak i dokumentalnym. Uczył się w Ilam School of Art w Christchurch, a potem w Fine Arts School w Cantenbury, skąd został wydalony w 1978 roku. Osiedlił się w rezerwacie Te Urewera, aby tam zrealizować In Spring One Plants Alone, które dokończył dopiero w 1980 roku. Dwa lata wcześniej zrealizował A State of Siege na podstawie powieści Janet Frame, a w 1984 roku - swój pełnometrażowy debiut, Dojrzewanie, który był pierwszym nowozelandzkim filmem pokazywanym na festiwalu w Cannes. Cztery lata później zrobił film Nawigator: odyseja średniowieczna, który również został zaprezentowany w Cannes. W 1998 roku Ward wyreżyserował Mapę ludzkiego serca z 34-milionowym budżetem (Nawigator został zrealizowany za jedyne 2 miliony). Napisał scenariusz do trzeciej części Obcego, a w tym samym czasie pracował nad własnym reżyserskim projektem - Między piekłem a niebem. W 2003 roku był producentem wykonawczym filmu Edwarda Zwicka - Ostatni samuraj. Dwa lata później wyreżyserował River Queen. Jego ostatnim jak do tej pory reżyserskim projektem jest zrealizowany w tym roku dokument Rain of the Children.

Filmografia:

1978 A State of Siege (śr.m. / mid.)

1980 In Spring One Plants Alone (śr.m. / mid.)

1984 Dojrzewanie / Vigil

1988 Nawigator: odyseja średniowieczna / The Navigator: A Medieval Odyssey

1992 Mapa ludzkiego serca / Map of the Human Heart

1998 Między piekłem a niebem / What Dreams May Come

2005 River Queen

2008 Rain of the Children

Artykuły o filmie

Oficjalna strona

Twórcy

reżyseria: Vincent Ward
scenariusz: Vincent Ward, Toa Fraser, Kely Lyons
zdjęcia: Alun Bollinger
muzyka: Karl Jenkins
obsada: Samantha Morton, Kiefer Sutherland, Cliff Curtis, Temuera Morrison, Anton Lesser, Rawiri Pene, Stephen Rea
producent: Chris Auty, Don Reynolds
produkcja: Silverscreen Films, The Film Consortium, Endgame Entertainment, Film Consortium, Invicta Capital, New Zealand Film Commission, New Zealand Film Production Fund, UK Film Council
polski dystrybutor: Vision Film
nagrody: IFF Shanghai 2006 - Złoty Puchar / Golden Goblet
wersja językowa: angielska, maoryska