English

Mana Waka

Merata Mita
Nowa Zelandia 1990 / 80’

Dokument opowiada fascynującą historię księżniczki Te Puea Herangi, wielkiej przywódczyni Maorysów zamieszkującej w Turangawaewae Marae (święte miejsce Maorysów), w mieście Ngauruawahia,. Pod koniec lat 30. XX wieku postanowiła ona uczcić stulecie podpisania tzw. traktatu z Waitangi (region w Nowej Zelandii). W 1840 roku rząd brytyjski podpisał z plemionami maoryskimi traktat, który zagwarantował im własność ziemi w zamian za uznanie władzy Wielkiej Brytanii. Stulecie tego wydarzenia miała upamiętnić budowa siedmiu waka taua. Według legendy łodzie te 25 pokoleń wcześniej przypłynęły do Aotearoa, czyli Nowej Zelandii, z Hawaiki, uznawanej za mityczną ojczyznę ludów Polinezji. Księżniczka Te Puea poprosiła fotografa R.G.H. Manleya, który nie miał dotąd do czynienia z filmem, aby nakręcił materiał o tej odbudowie. Zajmował się on tym aż przez trzy lata. (…)

Niezmontowane zdjęcia nakręcone przez Manleya przez około 40 lat były przechowywane w Turangawaewae Marae, aż do momentu, kiedy Manley Family Trust i Jonathan Dennis z Nowozelandzkiego Archiwum Filmowego podjęli się rekonstrukcji i ochrony zachowanych materiałów. Proces ten trwał pięć lat. Następnie poproszono Meratę Mitę, wybitną nowozelandzką reżyserkę, o stworzenie z nich filmu, tak aby wizja księżniczki Te Puea mogła przetrwać wieki.

New Zealand Film 1912-1996

 

Film pokazany na festiwalu dzięki uprzejmości New Zealand Film Archive Nga Kaitiaki of Nga Taonga Whitiahua za zgodą Turangawaewae Board of Trustees

Merata Mita urodziła się w 1945 roku w wielodzietnej maoryskiej rodzinie żyjącej w bardzo tradycyjnych wartościach i surowych warunkach. Zanim rozpoczęła telewizyjną i filmową karierę była nauczycielką w maoryskiej szkole. W 1980 roku stawiała swoje pierwsze kroki za kamerą jako reporterka i prezenterka w pierwszym maoryskim serialu telewizyjnym Koha - projekcie realizowanym przez Maorysów dla Maorysów. W 1983 roku zrealizowała swój najbardziej uznany film - Patu! - dokument pokazujący narodziny ruchu zwalczającego politykę apartheidu. W 1988 roku wyreżyserowała swoją pierwszą fabułę Mauri, a w dwa lata później fabularyzowany dokument Mana Waka. Od 1993 roku mieszka i pracuje na Hawajach.

Filmografia:

1980 Koha (serial TV / TV series)

1982 The Bridge: A Story of Men in Dispute (współreż. / co-dir.)

1983 Patu! (dok./doc.)

1988 Mauri

1990 Mana Waka (dok./doc.)

2001 Hotere (dok./doc.)

Artykuły o filmie

Oficjalna strona

Twórcy

reżyseria: Merata Mita
scenariusz: Merata Mita
zdjęcia: R.G.H. Manley
producent: Merata Mita
produkcja: Te Puea Esteta, Turangawaewae Marae Trust, New Zealand Film Archive, New Zealand Lottery Grants Board, New Zealand Film Commission, Short Film Fund, Te Komihana o 1990
wersja językowa: angielska, maoryska