English

Patu!

Merata Mita
Nowa Zelandia 1983 / 113’

Najbardziej kontrowersyjne wydarzenie w najnowszej historii Nowej Zelandii, wydarzenie, które wywołało w kraju najwięcej sporów - to komentarze odnoszące się do... opowieści o podróży nowozelandzkiej drużyny rugby do Afryki Południowej w 1981 roku. Połowa Nowozelandczyków sprzeciwiała się wyjazdowi rugbistów, jednak władze były zdecydowane doprowadzić go do skutku. W konsekwencji kraj był tak podzielony, że znalazł się na skraju wojny domowej. Niewiarygodny film dokumentalny Patu! pokazuje, co się właściwie wtedy działo. Sama produkcja napotykała wiele trudności, próbowano nawet skonfiskować negatyw... Dzieło Meraty Mity jest imponujące zarówno jeśli chodzi o warsztat jak i o wymowę. To jeden z najważniejszych dokumentów naszych czasów.

FF Londyn 1983

 

Wielu ludzi poświęciło swój czas, pieniądze i sprzęt, aby Patu! zostało ukończone, i gdyby nie oni, nigdy bym tego nie dokonała. Wielokrotnie pytano mnie, czy jestem właściwą osobą, aby robić ten film. Zadawano mi tyle pytań, ponieważ niektórzy obawiali się, że obraz ten będzie nieprawdziwy, że pokażę wydarzenia jedynie z maoryskiej perspektywy. A przecież proeuropejskiej stronniczości wszystkiego, co kiedykolwiek nakręcono w Nowej Zelandii nikt nigdy nie kwestionował. Tak, Patu! pokazuje maoryską perspektywę, ale nie lekceważy masowej mobilizacji nowozelandzkiej białej klasy średniej ani nie odbiera honoru tym, którzy się zasłużyli. Zachowując taki punkt widzenia, chciałam zachęcić ludzi, aby spojrzeli na siebie i zastanowili się nad krajem, w którym sami mieszkają, podczas gdy zwalczają segregację rasową tysiące mil stąd.

Merata Mita

 

Film pokazany na festiwalu dzięki uprzejmości New Zealand Film Archive Nga Kaitiaki of Nga Taonga Whitiahua oraz Awatea Films.

Merata Mita urodziła się w 1945 roku w wielodzietnej maoryskiej rodzinie żyjącej w bardzo tradycyjnych wartościach i surowych warunkach. Zanim rozpoczęła telewizyjną i filmową karierę była nauczycielką w maoryskiej szkole. W 1980 roku stawiała swoje pierwsze kroki za kamerą jako reporterka i prezenterka w pierwszym maoryskim serialu telewizyjnym Koha - projekcie realizowanym przez Maorysów dla Maorysów. W 1983 roku zrealizowała swój najbardziej uznany film - Patu! - dokument pokazujący narodziny ruchu zwalczającego politykę apartheidu. W 1988 roku wyreżyserowała swoją pierwszą fabułę Mauri, a w dwa lata później fabularyzowany dokument Mana Waka. Od 1993 roku mieszka i pracuje na Hawajach.

Filmografia:

1980 Koha (serial TV / TV series)

1982 The Bridge: A Story of Men in Dispute (współreż. / co-dir.)

1983 Patu! (dok./doc.)

1988 Mauri

1990 Mana Waka (dok./doc.)

2001 Hotere (dok./doc.)

Artykuły o filmie

Oficjalna strona

Twórcy

reżyseria: Merata Mita
scenariusz: Merata Mita
zdjęcia: Barry Habert, WarRick Attewell, Chris Barrett, Alister Barry, James Bartle, Alun Bollinger, Paul Carvell, Roger Donaldson, Euan Frizzell, Chris Ghent, Allen Guilford, R. Long, Leon Narbey, Rod Prosser, M. Single
muzyka
producent: Merata Mita
produkcja: Awatea Films
źródło kopii: New Zealand Film Archive
wercja językowa: angielska, maoryska