English

Ostatni out

Michael Gassert, Sami Khan
The Last Out
USA, Kostaryka, Kuba, Dominikana, Nikaragua, Honduras, Guatemala, Meksyk 2020 / 87’
Jimmy Carter, rockandrollowy prezydent Truth or Consequences

Trzech młodych zawodników z Kuby niczego nie pragnie bardziej niż gry w MLB, amerykańskiej lidze baseballowej. Choć trenują bez wytchnienia, droga do Ameryki jest dłuższa, niż się wydaje. Embargo nałożone przez Waszyngton na Kubę nie zezwala zawodnikom z tego kraju na grę w zawodowej lidze. Zanim sportowiec będzie mógł podpisać kontrakt, musi mieć obywatelstwo – lub przynajmniej status rezydenta – innego kraju. Happy, Carlos i Victor trenują w Kostaryce pod okiem Amerykanina, ale gdy ten po wielu miesiącach wspólnej pracy ich porzuca, młodzi Kubańczycy będą musieli sami szukać drogi do spełnienia sportowych marzeń. Rozpoczyna się długi i pełen wyzwań czas wędrówki przez Amerykę Południową. Wbrew pozorom to nie jest dokument o baseballu. To film o marzeniu o baseballu. O cynizmie, na którym opiera się świat zawodowego sportu. O przymusowej migracji, zawiedzionych nadziejach i bezradności wobec życiowych wyzwań.

Jakub Demiańczuk

Michael Gassert

Doświadczony dźwiękowiec, który pracował na planie ponad stu produkcji kinowych i telewizyjnych, m.in. Bestii z południowych krain oraz Kobiety w czerniOstatni out to jego reżyserski debiut.

Filmografia

2020 Ostatni out / The Last Out (doc.)

Sami Khan

Scenarzysta i reżyser mieszkający w Nowym Jorku. Za krótkometrażowy film St. Louis Superman, zrealizowany wspólnie ze Smritim Mundhrą, otrzymał w tym roku nominację do Oscara. Ostatni out to pierwszy pełnometrażowy film dokumentalny w jego dorobku, doceniony na festiwalu Tribeca.

Filmografia

2007 The Bride (short)

2008 The Workout (short)

2009 Habibi (short)

2009 75 El Camino (short)

2015 Khoya

2019 St. Louis Superman (doc. short)

2020 Ostatni out / The Last Out (doc.)

Twórcy

reżyseria Michael Gassert, Sami Khan
scenariusz Sami Khan
zdjęcia Jonathan Miller, Michael Gassert
montaż Carla Gutierrez, Mark Becker, Daniela I. Quiroz
muzyka Saul Simon MacWilliams, Billy Libby, Christina Vantzou
producent Michael Gassert, Jonathan Miller, Sami Khan
produkcja Trogon Productions
właściciel praw Alameda Entertainment
język angielski, hiszpański