English

Powolna maszyna

Joe DeNardo, Paul Felten
Slow Machine
USA 2020 / 71’
Moje serce bije tylko, gdy mu każesz Prawdziwie spełnieni

Mroczny ambient, urywki scen i niewesoły wiersz Philipa Larkina. Raz, dwa, trzy, zaczyna się film. Oto spanikowana kobieta udaje się do położonego na uboczu domu, który służy za kwaterę członkom folkrockowego zespołu. Twierdzi, że ma problemy ze współlokatorami i że boi się odwetu. Mówi z akcentem, który niezbyt pasuje do jej skandynawskiej urody. To wszystko oszustwo, teatr na jedną osobę. Bohaterka jest aktorką i choć naprawdę wpadła w tarapaty, to zupełnie innego rodzaju. Podczas kolejnych retrospekcji poznajemy jej historię, ale odpowiedzi rodzą jeszcze więcej pytań. Powolna maszyna jest trochę thrillerem, a trochę zgrywą z thrillera. Film ten stanowi zabawę w snucie opowieści, wodzenie widzów za nos, wkręcanie ich. Twórcy przyznają się do inspiracji Out 1 Jacques'a Rivette'a – powinowactwo zaznacza się w zarazem dusznej i odurzającej atmosferze paranoi, a także w wykorzystaniu taśmy 16 mm i obrazach życia bohemy.

Piotr Mirski

Joe DeNardo

Rocznik 1979. Filmowiec, muzyk, fotograf. Wychowywał się na Środkowym Zachodzie, studiował w Evergreen State College w Olympii. Był członkiem artpunkowego zespołu Growing. Powolna maszyna, zrealizowana po szeregu krótkich metraży, jest jego pełnometrażowym debiutem.

Filmografia

2011 Ima Nema (doc., short)

2020 Powolna maszyna / Slow Machine (co-dir.)

Paul Felten

Reżyser i scenarzysta. Pochodzi z Reno w Nevadzie. Uczył się w Evergreen State College i na Uniwersytecie Columbia, ponadto brał udział w Sundance Screenwriters Lab. Współtworzył scenariusze do Francophrenii i Zeroville Jamesa Franco. Powolna maszyna to jego reżyserski debiut.

Filmografia

2020 Powolna maszyna / Slow Machine (co-dir.)

Twórcy

reżyseria Joe DeNardo, Paul Felten
scenariusz Paul Felten
zdjęcia Joe DeNardo
montaż Joe DeNardo, Ian Olds
dźwięk Sal Barra, Barry London
obsada Stephanie Hayes, Scott Shepherd, Eleanor Friedberger, Ean Sheehy, Chloë Sevigny
producent Shrihari Sathe, Kyle Hepp, Caroline von Kuhn, Alex Witherill
produkcja Dialectic, ACE Productions, Green Street Film Company
właściciel praw Dialectic
język angielski