English

Mauri

Merata Mita
Nowa Zelandia 1988 / 99’

Rewi powraca do rodzinnego miasteczka. Dręczy go tajemnica z przeszłości i niepokój związany z tą sytuacją nie pozwala mu odnaleźć się w społeczności skupionej wokół Kary, starej kobiety, która czuje do bohatera niewyjaśnioną sympatię. Rewi nie może odnaleźć się w związku, mimo że kocha kobietę z która jest związany i jego uczucia są odwzajemnione. Mężczyzna staje się coraz bardziej osamotniony i odizolowany. Wszystko dlatego, że udaje kogoś, kim tak naprawdę nie jest.

Celluloid Dreams. A Century of Film in New Zealand

 

Mauri jest pierwszym pełnometrażowym filmem stworzonym przez maoryską kobietę oraz pierwszym, który pokazuje wyłącznie maoryski punkt widzenia. Obraz, będący świadectwem plemiennej tożsamości i walką o prawa przysługujące mniejszości, wywołał duże emocje. Merata Mita sportretowała osadę położoną wzdłuż nadbrzeża Wyspy Północnej oraz życiową siłę (mauri) która jest nierozerwalnie związana z losem żyjących tam ludzi.

Helen Martin, New Zealand Film 1912-1996

 

Ten film jest efektem 40-letniego doświadczenia i opowiada o konfliktach, które, odkładane przez lata, zamiast zanikać wydają się wciąż narastać. Zdawałoby się, że dziś nie można już rozwiązać niektórych problemów. Jednak, analizując dogłębnie sytuację, można się otworzyć, znaleźć jakiś sposób, który pozwoliłby wyeliminować element przemocy. Właśnie to chciałam osiągnąć, realizując ten film.

Merata Mita

Merata Mita urodziła się w 1945 roku w wielodzietnej maoryskiej rodzinie żyjącej w bardzo tradycyjnych wartościach i surowych warunkach. Zanim rozpoczęła telewizyjną i filmową karierę była nauczycielką w maoryskiej szkole. W 1980 roku stawiała swoje pierwsze kroki za kamerą jako reporterka i prezenterka w pierwszym maoryskim serialu telewizyjnym Koha - projekcie realizowanym przez Maorysów dla Maorysów. W 1983 roku zrealizowała swój najbardziej uznany film - Patu! - dokument pokazujący narodziny ruchu zwalczającego politykę apartheidu. W 1988 roku wyreżyserowała swoją pierwszą fabułę Mauri, a w dwa lata później fabularyzowany dokument Mana Waka. Od 1993 roku mieszka i pracuje na Hawajach.

Filmografia:

1980 Koha (serial TV / TV series)

1982 The Bridge: A Story of Men in Dispute (współreż. / co-dir.)

1983 Patu! (dok./doc.)

1988 Mauri

1990 Mana Waka (dok./doc.)

2001 Hotere (dok./doc.)

Twórcy

reżyseria: Merata Mita
scenariusz: Merata Mita
zdjęcia: Graeme Cowley
muzyka: Amokura
obsada: Anzac Wallach, Eva Richard, James Heyward, Susan D. Ramari Paul, Sonny Waru, Rangimarie Delamere, Willie Raana
producent: Merata Mita
produkcja: Awatea Films, New Zealand Film Commission