English

Przeprowadzka

Yoon Dan-bi
Moving On / Nam-mae-wui Yeo-reum-bam
Korea Południowa 2019 / 104’
Pasterka i siedem pieśni Przyjdzie śmierć i będzie miała twoje oczy

Nastoletnia Okju i jej młodszy brat mają nowy dach nad głową. Nie jest to jednak nowoczesny apartament w centrum Seulu, lecz niszczejący dom na przedmieściach należący do ich dziadka. Dzieci dobrze znają powód nagłej przeprowadzki w środku wakacji. Sprzedający podróbki ojciec z trudem wiąże koniec z końcem, zwłaszcza po rozstaniu z żoną. Wszyscy troje, choć nie zostają przyjęci przez nestora rodu z otwartymi ramionami, próbują odnaleźć się w nowym miejscu. Wkrótce dołącza do nich ciotka, też na życiowym zakręcie. Trzy pokolenia pod jednym dachem – to ostatnie takie wakacje tej rodziny, podczas których wszyscy będą dzielić ze sobą chwile beztroski, złość, rozczarowania i momenty bliskości. Koreańska reżyserka Yoon Dan-bi, podążając śladem Yasujirô Ozu i Hirokazu Kore-edy, ale zachowując własny głos, kreśli szczegółową mapę rodzinnych uczuć i zależności. Celebruje chwile bycia razem, wspólne obiady i pracę w ogrodzie, a jednocześnie pokazuje, jak ważne jest podążanie własnymi ścieżkami. Przeprowadzka to dojrzały debiut, którego cichym bohaterem jest ekonomiczna niepewność, rzucająca coraz dłuższy cień na naszą codzienność.

Mariusz Mikliński

nagrody

MFF w Busan 2019 - Nagroda Citizen Critics, Nagroda Directors Guild of Korea, KTH Award, Nagroda NETPAC; MFF w Rotterdamie 2019 - Nagroda Bright Future

Yoon Dan-bi

Urodzona w 1990 roku koreańska reżyserka i scenarzystka. W 2015 roku nakręciła swój pierwszy krótki metraż Fireworks. Jej debiut pełnometrażowy Przeprowadzka światową premierę miał na festiwalu w Busan, gdzie film zdobył aż cztery nagrody. Następnie został dobrze przyjęty przez publiczność festiwalową w San Sebastián i Rotterdamie.

Filmografia

2015 Fireworks (short)

2019 Przeprowadzka / Nam-mae-wui Yeo-reum-bam / Moving On

Twórcy

reżyseria Yoon Dan-bi
scenariusz Yoon Dan-bi
zdjęcia Kim Ji-hyeon
montaż Won Chang-Jae, Choi Jungun, Park Hyeonyeong, Park Seungjun
obsada Yang Heung-ju
producent Yoon Dan-bi, Kim Gi-hyeon
produkcja ONU Film
właściciel praw M-line
język koreański