en

Szukając Oum Kulthum

Looking for Oum Kulthum
reż. Shirin Neshat, Shoja Azari
Niemcy, Austria, Włochy, Maroko 2017 / 90’
napisy: polskie i angielskie

Najsłynniejsza irańska artystka Shirin Neshat opowiada o legendarnej egipskiej piosenkarce. Jej szkatułkowy, zmysłowy film jest w równym stopniu biografią Oum Kulthum co autobiografią samej Neshat. Pokazuje wspólnotę doświadczeń artystek w męskim świecie sztuki: negocjacje między życiem prywatnym a karierą, zderzenie nowoczesności z lokalną tradycją. Oum Kulthum była legendarną egipską diwą, którą ubóstwiał cały świat arabski. Od lat 20. do 70. sprzedała miliony płyt. Pochodziła z bardzo skromnej rodziny, a śpiewała dla największych, była symbolem emancypacji i wzorem nowoczesnej arabskiej kobiety. Lata jej największej sławy zbiegły się z intensywnym rozwojem całego Egiptu. Aby opowiedzieć o podwójnym życiu Oum Kulthum, Neshat sięga po formułę filmu w filmie. Tworzy dodatkową postać, irańskiej reżyserki na wygnaniu, która ma nakręcić biografię słynnej Egipcjanki. Wprowadzając do fabuły swoje alter ego, artystka podkreśla symetrie między postaciami i wątkami. Jednak nic na świecie nie jest identyczne i szczeliny w siatce lustrzanych odbić dodatkowo niuansują ten przemyślany koncept biograficzny - zawieszony między rzeczywistością a fikcją.

Opracowanie: Ewa Szabłowska

Shirin Neshat

Irańska reżyserka, scenarzystka i artystka urodzona w 1957 roku, mieszka w Nowym Jorku. Znana dzięki swoim instalacjom wideo, w 1999 roku otrzymała główną nagrodę na Biennale Sztuki w Wenecji. Studiowała na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley. Jej pierwszym filmem pełnometrażowym był nagrodzony na festiwalu w Wenecji dramat Kobiety bez mężczyzn, który zdobył także nagrodę Women Film Critics Circle Awards. Szukając Oum Kulthum to jej drugi film.

Filmografia:

2005 Zarin (short)

2009 Kobiety bez mężczyzn / Women Without Men

2011 Egypt in My Heart (short)

2013 Illusions & Mirrors (short)

2017 Szukając Oum Kulthum / Looking for Oum Kulthum

Shoja Azari

Irański reżyser i artysta zamieszkały w Nowym Jorku, urodzony w Szirazie. Jego debiut K był adaptacją opowiadań Franza Kafki. Kolejny film Windows zaprezentowano w 2006 roku na festiwalu Tribeca. Wyreżyserowany wraz z Shirin Neshat dramat Kobiety bez mężczyzn został nagrodzony na festiwalu w Wenecji, gdzie pokazano także ich kolejny wspólny film, Szukając Oum Kulthum. Jego prace były wystawiane w galeriach na całym świecie, w tym w MUSAC w Hiszpanii i niemieckim Haus der Kulturen.

Filmografia:

2002 K

2006 Windows

2009 Kobiety bez mężczyzn/Women Without Men

2013 The King of Black (short)

2017 Szukając Oum Kulthum / Looking for Oum Kulthum

Twórcy

reżyseria Shirin Neshat, Shoja Azari
scenariusz Shirin Neshat, Shoja Azari
zdjęcia Martin Gschlacht
montaż Nadia Ben Rachid
muzyka Amine Bouhafa
obsada Neda Rahmanian, Yasmin Raeis, Mehdi Moinzadeh, Kais Kashif
producent Shoja Azari, Martin Gschlacht, Gerhard Meixner, Shirin Neshat, Roman Paul, Antonin Svoboda, Bruno Wagner
produkcja Agora Films, Coop99 Filmproduktion, Doha Film Institute, In Between Art Film, Medienboard Berlin-Brandenburg, Noirmontartproduction, Razor Film Produktion GmbH, Schortcut Films, Vivo Film
język angielski, arabski, perski
barwa kolor