English

Pozycja dziecka

Călin Peter Netzer
Child’s Pose / Poziţia copilului
Rumunia 2013 / 112’

Cornelia jest doskonale sytuowaną kobietą, w której życiu wszystko układa się zgodnie z jej wolą. Wszystko poza relacją z jedynym synem. Kiedy pewnego wieczoru Barbu spowoduje tragiczny wypadek na autostradzie, kobieta rzuci się na pomoc, uruchamiając swoje liczne kontakty. Nic nie może stanąć jej na drodze w desperackich próbach uratowania syna przed więzieniem. Łapówki, kłamstwa, groźby – wykorzysta wszystkie metody, których musiała się nauczyć za czasów Ceaușescu. Cornelii nie motywuje jedynie matczyny altruizm, ale też pragnienie odzyskania dawno utraconej kontroli nad życiem Barbu. Poruszający i niewygodnie trafny film Netzera to dojrzały, mistrzowski przykład ascetycznego dramatu z wyraźnym autorskim stemplem. Odrzucająca techniczne i stylistyczne komplikacje Pozycja dziecka staje się jednocześnie uniwersalną opowieścią o rodzinie, obrazem współczesnej Rumunii, rozdartej między bolesną przeszłością a niepewną przyszłością.

Anna Tatarska

nagrody

Berlin IFF 2013 - Golden Bear, FIPRESCI Prize; Stockholm FF 2013 - Tella Film Award; Gopos Awards Romania 2014 - Best Feature Film, Best Actress in a Leading Role, Best Actor in a Supporting Role, Best Actress in a Supporting Role, Best Directing, Best Editing, Best Screenplay

Călin Peter Netzer

Urodzony w 1975 roku w Petroszanach. Uznany reżyser utożsamiany z rumuńską Nową Falą. Przez dłuższy czas mieszkał w Niemczech. Ukończył studia reżyserskie w Bukaresztańskim Instytucie Teatralnym i Filmowym. Jego fabularny debiut Maria zdobył m.in. Nagrodę Specjalną na MFF w Locarno. Pozycja dziecka – jego największe jak dotąd osiągnięcie – była rumuńskim kandydatem do Oscara.

Filmografia

1998 Zapada mieilor (short)

2003 Maria

2009 Medal honorowy / Medalia de onoare / Medal of Honor

2013 Pozycja dziecka / Poziţia copilului / Child's Pose

Artykuły o filmie

Oficjalna strona na Facebooku

Twórcy

reżyseria Călin Peter Netzer
scenariusz Răzvan Rădulescu, Călin Peter Netzer
zdjęcia Andrei Butica
montaż Dana Bunescu
obsada Luminiţa Gheorghiu, Bogdan Dumitrache, Natasa Raab, Ilinca Goia
producent Ada Solomon, Călin Peter Netzer
produkcja Parada Film, Hai Hui Entertainement (co-production), HBO Romania (in association with)
polski dystrybutor Aurora Films
język rumuński