English
zaloguj / zarejestruj

Bliskość

Kantemir Balagov
Closeness / Tesnota
Rosja 2017 / 118’
Dziedziczki

Bliskość w uznanym za objawienie canneńskim debiucie Kantemira Bałagowa ma w sobie wiele z zaduchu. I nic dziwnego, znajdujemy się w końcu we wrzącym kotle północnego Kaukazu u schyłku lat dziewięćdziesiątych, gdzie warunkiem przetrwania jest lojalność wobec „plemienia”: rodziny i etnicznej wspólnoty. Bałagow patrzy na rodzinny Nalczyk oczami młodej Żydówki, uwikłanej w sieć znienawidzonych zależności, w imię których dziewczyna ma poświęcić się, by ocalić brata. Ilana (rozsadzająca ciasne kadry swoją niesamowitą energią Daria Zhovner) próbuje wymknąć się ograniczeniom, szuka wolności, boksuje się z rzeczywistością, podczas gdy Bałagow zamyka wokół niej świat jak ring. Elektryzujący, miejscami brutalny, momentami kontrowersyjny debiut 26-latka jest zwiastunem nowego, wyjątkowego filmowego talentu. 

Małgorzata Sadowska

nagrody

MFF w Cannes 2017 - Nagroda FIPRESCI; Sochi Open Russian Film Festival 2017 - najlepszy debiut, Nagroda Gildii Rosyjskich Studentów Szkół Filmowych i Krytyków Filmowych; MFF w Hajfie 2017 - specjalne wyróżnienie; Lisbon & Estoril Film Festival 2017 - najlepszy film, najlepsza aktorka (Olga Dragunowa); Montréal Festival of New Cinema 2017 - najlepsza aktorka (Daria Żowner); 22. Forum Kina Europejskiego ORLEN Cinergia 2017 - Nagroda Główna (Konkurs Europejski); Festival Premiers Plans d'Angers 2018 - Nagroda Główna Jury, najlepsza aktorka (Daria Żowner)

Kantemir Balagov

Urodzony w 1991 roku rosyjski reżyser i scenarzysta, pochodzący z Nalczyku w Kabardo-Bałkarii. Wychowanek Aleksandra Sokurowa, absolwent kursów, które twórca Cielca prowadził na państwowym uniwersytecie w Nalczyku. Fundacja Sokurowa jest wiodącym producentem Bliskości.

Bałagow niespecjalnie interesował się kinem, studiował ekonomię na Uniwersytecie Stawropolskim i korespondencyjnie prawo. Ale zrozumiał, że to nie dla niego i zaczął szukać innej życiowej drogi. Dostał od ojca aparat fotograficzny, więc zaczął robić zdjęcia, potem kręcił seriale z Nalczyka, które umieszczał w internecie. Po roku usłyszał od przyjaciela, że powinien spotkać się z Aleksandrem Sokurowem, który od trzech lat prowadził w Nalczyku kursy filmowe. Tak też się stało, dołączył do studentów.

Nadrabiał stracony czas, oglądając klasyków francuskiej Nowej Fali, Rosjan z okresu odwilży (1957 - 1964), filmy wojenne. Wcześniej nie miał takiej możliwości - multipleks w prowincjonalnym Nalczyku oferował jedynie mainstream. Szybko zakochał się we wczesnym Godardzie, nie gardząc Komediantami Marcela Carné, Pięściami w kieszeni Marco Bellocchio, czy Mouchette Roberta Bressona. Wtedy odkrył też kino radzieckie - Mam 20 lat Marlena Chucyjewa, Lecą żurawie Michaiła Kałatozowa i in.

Kończąc studia w 2013 roku zrealizował 40-minutowy film Mołodoj jeszczo i 38-minutowy dokument Andriusza (o młodym mężczyźnie we wczesnym stadium schizofrenii) oraz w 2015 - krótki metraż Pierwyj ja, który był pokazywany na festiwalu w Cannes (Short Film Corner). Bliskość została premierowo pokazana na MFF w Cannes 2017 w sekcji Un Certain Regard, zdobywając Nagrodę FIPRESCI.

Filmografia

2013 Mołodoj jeszczo (śr.m.)

2013 Andriusza (dok., śr.m.)

2015 Pierwyj ja (kr.m.)

2017 Bliskość / Tesnota / Closeness

Twórcy

reżyseria Kantemir Balagov
scenariusz Kantemir Balagov, Anton Yarush
zdjęcia Artem Emelianov
montaż Kantemir Balagov
dźwięk Andrey Nikitin
obsada Darya Zhovnar, Atrem Cipin, Olga Dragunova, Veniamin Kac
producent Nikolay Yankin, Edward Pichugin, Alexander Sokurov
produkcja Example of Intonation, Alexander Sokurov’s Fund, LenFilm Production
polski dystrybutor Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
język rosyjski, kabardyjski
barwa kolor