English

Ornitolog

João Pedro Rodrigues
The Ornithologist / O Ornitólogo
Portugalia, Francja, Brazylia 2016 / 118’
Nocturama Party

Tytułowy ornitolog Fernando (w tej roli francuski aktor Paul Hamy) wybiera się na rzeczny spływ, by obserwować rzadkie gatunki ptaków zamieszkujących północną Portugalię. Spokój samotnego rejsu zostaje zaburzony przez dwie niebezpieczne Chinki, pielgrzymujące do Santiago de Compostela. Podróż wymyka się spod kontroli, a Fernando pod wpływem wypadków, które przypominają koleje losów Antoniego z Padwy (reżyser poświęcił katolickiemu świętemu już krótkometrażowy film Manhã de Santo António), otwiera się na nowe, niesamowite doświadczenia. W zachwycającym wizualnie, nakręconym w formacie CinemaScope Ornitologu mistyka sąsiaduje z homoerotyzmem, sacrum łączy się z profanum, a groza z humorem. Swoim piątym pełnym metrażem João Pedro Rodrigues udowadnia, że jest dziś jednym z najciekawszych twórców kina portugalskiego, które nie przestaje zaskakiwać i inspirować. Potwierdziło to też jury festiwalu w Locarno, przyznając Rodriguesowi nagrodę za reżyserię tego filmu.

Adam Kruk

João Pedro Rodrigues

Urodził się w 1966 roku w Lizbonie, gdzie najpierw studiował biologię (chciał zostać ornitologiem), a następnie film. Od czasu pełnometrażowego debiutu, pokazywanego w Wenecji dramatu O Fantasma, po nagrodzonego w Locarno Ornitologa, jego filmy charakteryzuje zmysłowość i bogactwo artystycznych odniesień. Najbliższym współpracownikiem Rodriguesa jest scenarzysta i scenograf, a niekiedy współreżyser João Rui Guerra da Mata. Razem stworzyli Gdy ostatni raz widziałem Macao, pokazywany podczas 13. MFF Nowe Horyzonty.

Wybrana filmografia

1988 O Pastor (short)

2000 O Fantasma / Phantom

2005 Odete / Two Drifters

2009 Morrer Como Um Homem / To Die Like a Man

2012 Gdy ostatni raz widziałem Macao / A Última Vez Que Vi Macau / The Last Time I Saw Macao (co-dir.)

2016 Ornitolog / O Ornitólogo / The Ornithologist

Twórcy

reżyseria João Pedro Rodrigues
scenariusz João Pedro Rodrigues, João Rui Guerra da Mata
zdjęcia Rui Poças
montaż Raphaël Lefèvre
muzyka Séverine Ballon
obsada Paul Hamy, Xelo Cagiao, João Pedro Rodrigues, Han Wen, Chan Suan, Juliane Elting
producent João Figueiras, Diogo Varela Silva, Vincent Wang, Antoine Barraud, Gustavo Ángel, Alex García, Maria Fernanda Scardino
produkcja Blackmaria, House on Fire, Itaca Films, Le Fresnoy
właściciel praw Films Boutique
język portugalski, angielski, mandaryński, mirandyjski, łaciński
barwa kolor