English
zaloguj / zarejestruj

80 dni

Jon Garaño, Jose Mari Goenaga
For 80 Days / 80 egunean
Hiszpania 2010 / 105’

Dwóch młodych twórców, Jose Mari Goenaga i Jon Garaño, wybrało na swój pierwszy długi metraż prostą historię, w której występują dwie kobiety w wieku około 70 lat. Typowa babcia i pani domu spotyka przypadkiem w szpitalu swoją najlepszą przyjaciółkę z młodości i odnawia z nią zażyłe stosunki. Relacja komplikuje się jednak, kiedy odkrywa, że przyjaciółka jest lesbijką. W bohaterce wzbudza to sprzeczne uczucia i każe zastanowić się nad własną orientacją seksualną. Subtelny film 80 dni wyróżnia się wyczuciem, z jakim reżyserzy podchodzą do tematu homoseksualizmu osób w zaawansowanym wieku. Naturalność obydwu aktorek, weteranki Itziar Aizpuru i amatorki Mariasun Pagoagi, oraz wrażliwość reżyserów sprawiają, że kino o życiu i jego pułapkach, małych radościach i wielkich wyrzeczeniach potrafi wzruszyć do łez.

Mikel G. Gurpegui

nagrody

Toulouse Cinespaña 2011 – Best Film, Best Actress, Best Screenplay; Milan International Lesbian and Gay FF 2011 – Grand Jury Award, Annonay International Festival of First Films 2011 – Special Jury Prize

Jon Garaño, Jose Mari Goenaga

Jon Garaño (ur. 1974, San Sebastián) i Jose Mari Goenaga (ur. 1976, Ordizia) założyli wraz z innymi twórcami bakijskimi dom produkcyjny Moriarti, który wyprodukował wiele nagrodzonych filmów krótkometrażowych. Po realizacji wraz z Aitorem Arregim dokumentu Lucio Jose Mari Goenaga wyreżyserował z Garaño pierwszy fabularny film pełnometrażowy 80 dni. W tandemie nakręcili też Kwiaty, które zostały wskazane przez Akademię Hiszpańską jako kandydat do Oscara. Jon Garaño pracuje obecnie wraz z Arregim przy swoim trzecim filmie długometrażowym, Aundiya.

Filmografia

2010 80 dni / 80 egunean / For 80 Days

2014 Kwiaty / Loreak / Flowers

Twórcy

reżyseria Jon Garaño, Jose Mari Goenaga
scenariusz Jon Garaño, Jose Mari Goenaga
zdjęcia Javier Aguirre
montaż Raúl López
muzyka Pascal Gaigne
obsada Itziar Aizpuru, Mariasun Pagoaga, José Ramón Argoitia, Ane Gabarain, Zorion Agileor
producent Xabier Berzosa, Iñigo Obeso
produkcja Moriarti, Irusoin, ETB
właściciel praw Filmoteca del Ministerio de Asuntos Exteriores
język baskijski
barwa kolor