English
zaloguj / zarejestruj

Ander

Roberto Castón
Hiszpania 2009 / 126’

Pierwszy pełnometrażowy film z nurtu LGBT zrealizowany w języku baskijskim. Jego akcja rozgrywa się w wiejskiej scenerii Kraju Basków. Główny bohater o imieniu Ander mieszka razem z matką i siostrą. Na skutek wypadku nie może zajmować się gospodarstwem. Jego życie zmienia się nie do poznania wraz z przybyciem młodego człowieka, który ma się zajmować bydłem i pracą na roli. Ander tylko pozornie żyje w przyjaznym środowisku. Atmosfera nie sprzyja coming outowi. Mieszkańcom wsi trudno jest się ze sobą porozumieć. Ten problem dotyczy przede wszystkim mężczyzn, którzy nie potrafią nawiązać szczerej rozmowy, bojąc się, że ich słowa zostaną opacznie zrozumiane. Akcja filmu rozwija się niespiesznie w scenach pełnych przemilczeń i wzajemnych pretensji. Potrzeba przynależności do rodziny i grupy pozostaje tu w ciągłej sprzeczności z pragnieniem wolności jednostki. Podzielony na trzy części Ander jest dramatem opowiadającym o braku, lęku i bólu, od którego można się uwolnić tylko zdecydowanym gestem. Film uznany przez krytyków za baskijski Brokeback Mountain.

Andoni Iturbe Tolosa

nagrody

Berlin IFF 2009 - International Confederation of Art Cinema Award; Queer Lisboa - Best Film, Best Actor; Punta del Este FF - Best Movie, Best Director, Best Actor

Roberto Castón

Kino Roberta Castóna charakteryzują cztery główne osie tematyczne: samoakceptacja, samotność, poszukiwanie miłości i (de)konstrukcja rodziny. Były dyrektor najważniejszego baskijskiego festiwalu filmowego o tematyce LGBT za oba swoje pełnometrażowe filmy fabularne otrzymał wiele nagród. Jego drugi film Los tontos y los estúpidos (2014) to dzieło skierowane do wielbicieli kina i frankofilów.

Wybrana filmografia

2001 En el nombre de Dios (short)

2004 La vida según un ateo (short)

2005 Maricón (short)

2009 Ander

2014 Los tontos y los estúpidos

Twórcy

reżyseria Roberto Castón
scenariusz Roberto Castón
zdjęcia Kike López
montaż Iván Miñambres
muzyka Francisco Frieri, Matías Muñoz y Leonardo Torres
obsada Josean Bengoetxea, Christian Esquivel, Eriz Alberdi, Pilar Rodríguez, Leire Ucha, Mamen Rivera, Pako Revueltas
producent Roberto Castón, Fernando Díez, José María Gonzalvo
produkcja Bitart New Media S.L.
właściciel praw Latido Films
język hiszpański, baskijski
barwa kolor