en

Psychonauci, zapomniane dzieci

Psiconautas, the Forgotten Children / Psiconautas, los niños olvidados
reż. Alberto Vásquez, Pedro Rivero
Hiszpania 2015 / 75’
film animowany
napisy: polskie i angielskie

W dalekiej krainie za siódmą rzeką, na wyspie otoczonej czarnym trującym morzem żyje garstka osób. Tylko oni przetrwali katastrofę ekologiczną. W cieniu ciężkich, toksycznych chmur, pośród piętrzących się wysypisk, wraków i suchych drzew prowadzą smutną egzystencję, oddychając szkodliwym powietrzem. Dwóch nastolatków, Birdman i Dinky, chce uciec z wyspy – każdy jednak będzie musiał najpierw zmierzyć się z własnymi demonami. Psychonauci... to ponura, psychodeliczna baśń o próbie ucieczki z chorej, obumierającej krainy. Przyjazna minimalistyczna estetyka i antropomorficzne postacie kontrastują z surowym i bezwzględnym światem i gorzką historią, w której myszki zabijają się w desperackiej walce o resztki pożywienia, świnki handlują substancjami odurzającymi, a ptaszki swój pierwszy lot kończą w piachu z kulą w sercu.

Opracowanie: Grzegorz Kurek

Alberto Vásquez

Rocznik 1980. Animator, ilustrator, twórca komiksów. Jego książki i komiksy były publikowane i nagradzane m.in. we Włoszech, w Brazylii, we Francji czy w Korei Płd. W 2011 roku razem z Pedrem Riverem zrealizował krótkometrażową animację Birdboy, na podstawie własnego komiksu. W 2015 roku rozwinął ją w pełnometrażowy debiut Psychonauci.

Filmografia:

2011 Birdboy (anim., short, co-dir.)

2013 Sangre de uniconio / Unicorn’s Blood (anim., short)

2015 Psychonauci, zapomniane dzieci / Psiconautas, lol niños olvidados / Psiconautas, the Forgotten Children (anim, co-dir.)

Pedro Rivero

Rocznik 1969. Producent, reżyser i scenarzysta, autor sztuk teatralnych i komiksów. Scenarzysta kilku animowanych seriali telewizyjnych. W 2007 zrealizował La Crisis Carnivora, pierwszą hiszpańska pełnometrażową animację flash wprowadzoną do kin.

Filmografia:

2007 La Crisis Carnivora (anim)

2011 Birdboy (anim, short, co-dir)

2015 Psychonauci, zapomniane dzieci / Psiconautas, lol niños olvidados / Psiconautas, the Forgotten Children (anim, co-dir.)

Twórcy

reżyseria Alberto Vásquez, Pedro Rivero
scenariusz Alberto Vázquez, Pedro Rivero
zdjęcia Khris Cembre
montaż Iván Miñambres
muzyka Aránzazu Calleja
producent Carlos Juárez, Galder Gaztelu-Urrutia, Pedro Rivero
produkcja Basque Film
właściciel praw Basque Film
język hiszpański
barwa kolor