English
zaloguj / zarejestruj

Córki dancingu

Agnieszka Smoczyńska
The Lure
Polska 2015 / 92’

Opromienione sukcesami na festiwalu Sundance bohaterki przypływają do Wrocławia, by rozkręcić najbardziej huczną imprezę w polskim kinie. Ekscentryczny debiut Agnieszki Smoczyńskiej zgrabnie łączy musical z horrorem i opowieścią o dojrzewaniu. Polska reżyserka opowiada historię dwóch zbłąkanych syren trafiających do świata warszawskich dancingów lat 80. Złota i Srebrna, które w swojej kapryśnej i uwodzicielskiej dziewczęcości przypominają bohaterki Stokrotek Věry Chytilovej, szybko stają się lokalną atrakcją. Po początkowych sukcesach doświadczają jednak także pierwszych życiowych rozczarowań. Bohaterki nie tylko wystawiają na próbę swoją przyjaźń, lecz także muszą poradzić sobie z poczuciem inności i drapieżnymi instynktami. Wszystkie te dylematy wybrzmiewają tym mocniej, że towarzyszy im hipnotyzująca ścieżka dźwiękowa. Nowe wersje dawnych dyskotekowych przebojów w stylu I Feel Love Donny Summer przeplatają się w filmie z pełnymi melancholijnego wdzięku piosenkami zespołu Ballady i Romanse.

(Kino na Granicy)

Piotr Czerkawski

nagrody

Fantasporto 2016 - Best Film, Best Director, Best Special Effects; Sofia IFF 2016 - Best Film; Sundance FF 2016 – Special Jury Prize; Gdynia FF 2015 – Best Debut

Agnieszka Smoczyńska

Reżyserka i scenarzystka. Ukończyła historię sztuki na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu, kulturoznawstwo na Uniwersytecie Wrocławskim oraz kurs dokumentalny Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Ma również absolutorium wydziału reżyserii filmowej i telewizyjnej na WRiTv Uniwersytetu Śląskiego wKatowicach. Jest stypendystką Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego za osiągnięcia artystyczne. Podczas studiów nakręciła dwie etiudy: Kapelusz oraz 3 love, które zdobyły kilkanaście nagród w Polsce i za granicą. Wspólnie z Robertem Bolestą zaadaptowała opowiadanie Olgi Tokarczuk, na podstawie którego powstał film krótkometrażowy Aria Diva. Córki Dancingu są jej pełnometrażowym debiutem.

Filmografia

2008 Aria Diva (short)

2015 Córki Dancingu / The Lure

Twórcy

reżyseria Agnieszka Smoczyńska
scenariusz Robert Bolesto
zdjęcia Jakub Kijowski
muzyka Ballady i Romanse
obsada Marta Mazurek, Michalina Olszańska, Kinga Preis, Jakub Gierszał, Magdalena Cielecka
polski dystrybutor Kino Świat
język polski
barwa kolor