English
zaloguj / zarejestruj

River of Fundament

Matthew Barney
USA 2014 / 351’

Opera filmowa River of Fundament to najnowszy projekt Matthew Barneya – artysty znanego publiczności MFF T-Mobile Nowe Horyzonty z cyklu Cremaster. Wraz z kompozytorem Jonathanem Beplerem stworzył on uwodzicielską, a zarazem odpychającą opowieść wizualno-muzyczną podejmującą temat gry życia ze śmiercią, metamorfozy i reinkarnacji. Punktem wyjścia dla twórców była książka Normana Mailera Starożytne wieczory, a także mitologia egipska. W tym monumentalnym dziele życiorys pisarza zrasta się z fantazmatycznymi losami bohatera jego powieści, a funeralne rytuały Egiptu doby faraonów przeplatają się z XX-wieczną historią amerykańskiego przemysłu samochodowego. River of Fundament stanowi amalgamat niecodziennych scenerii, postaci, przedmiotów i zdarzeń, spowitych aurą halucynacyjnej fantasmagorii. Jest świadectwem brikolażowej strategii łączenia enigmatycznych i pozornie niemożliwych do pogodzenia elementów, perfekcyjnie opanowanej przez Barneya. To opowieść o sztuce – odwiecznej walce niszczenia i kreowania.

więcej

Wojciech Delikta

Matthew Barney

Amerykański artysta wizualny urodzony w 1967 roku w San Francisco. Obecnie mieszka i pracuje w Nowym Jorku. Studiował na Uniwersytecie Yale w New Haven. Tworzy filmy, performance, rzeźby i instalacje, często zacierając dzielące je granice. Uczestniczył w wielu wystawach (m.in. documenta IX w Kassel, Biennale w Wenecji), a jego sztukę prezentowały tak prestiżowe instytucje jak Guggenheim Museum czy Serpentine Gallery. Jest laureatem licznych nagród artystycznych i filmowych (m.in. Aperto, Hugo Boss Prize).

Filmografia

1994-2002 The Cremaster Cycle

1998 March of the Anal Sadistic Warrior

2004 De Lama Lâmina

2005 Drawing Restraint 9

2014 River of Fundament

Artykuły o filmie

Strona oficjalna

Powiązany wątek na Forum NH

czytaj

Twórcy

reżyseria Matthew Barney
scenariusz Matthew Barney
zdjęcia Peter Strietmann
montaż Katharine McQuerrey
muzyka Jonathan Bepler
obsada Matthew Barney, Ellen Burstyn, Madyn G. Coakley, Chief Dave Beautiful Bald Eagle, Paul Giamatti, Milford Graves, Maggie Gyllenhaal, Brennan Hall, Jeannie Knaggs, Joan La Barbara, John Buffalo Mailer, Aimee Mullins, Stephen Payne, Eugene Perry, Herbert Perry
producent Mike Bellon, Matthew Barney, Blake Ashman
produkcja Laurenz Foundation
właściciel praw Matthew Barney
język angielski
barwa kolor