English

Björk: Biophilia Live

Nick Fenton, Peter Strickland
Wielka Brytania 2014 / 97’

Muzyka łagodzi obyczaje. Czy może zmieniać klimat i ratować środowisko naturalne? Któż miałby udowodnić, że to możliwe, jeśli nie szamanka z krainy gejzerów i lodowców – Björk. Cztery lata temu skomponowała dziesięć utworów, z których każdy poświęcony był jednej emocji i łączył się z jakimś elementem przyrody (księżyc, błyskawice itp.). Wydała je na ósmej w karierze płycie zatytułowanej Biophilia. To nie był zwyczajny album, lecz seria aplikacji – zestaw projektów multimedialnych poświęconych przyrodzie i ginącemu pięknu natury. Muzycznie Biophilia kontynuuje styl poprzedniej płyty Björk – ponownie wykorzystuje 24-osobowy chór, elektronikę, specjalnie skonstruowane instrumenty. Jeden z koncertów, fantastycznych widowisk multimedialnych, został sfilmowany przy użyciu 16 kamer przez Nicka Fentona i Petera Stricklanda, ekspertów w dziedzinie dokumentacji występów muzycznych. Całość uzupełniono animacjami, zdjęciami przyrody oraz wstępem... Davida Attenborough. App-album stworzony pod kierunkiem Björk został włączony do programu edukacji w Skandynawii.

Urszula Śniegowska

Peter Strickland

Urodził się w 1973 roku w angielskim Reading. Pół Brytyjczyk, pół Grek, przez wiele lat mieszkał w różnych zakątkach wschodniej części Europy, m.in. na Węgrzech i Słowacji. W 1997 roku na Berlinale pokazano jego krótkometrażowy film Bubblegum. Pełnometrażowy debiut Katalin Varga nakręcił za pieniądze odziedziczone po zmarłym wujku. Film pokazywany był podczas dziewiątej edycji Nowych Horyzontów. Kolejny, Berberian Sound Studio, trzy lata później także gościł na Nowych Horyzontach. Dźwięk odgrywa kluczową rolę w twórczości Stricklanda, który zanim stanął za kamerą, zajmował się muzyką eksperymentalną.

Wybrana filmografia

1997 Bubblegum (short)

2004 A Metaphysical Education (short)

2009 Katalin Varga

2012 Berberian Sound Studio

2014 Björk: Biophilia Live

Nick Fenton

Jest montażystą. Pracuje głównie przy projektach artystycznych (The Battle of Orgreave) i dokumentalnych, zwłaszcza muzycznych (choćby All Tomorrow's Parties). Był odpowiedzialny za montaż Selfish Giant Clio Barnard i dwóch filmów Richarda Ayoade: Mojej łodzi podwodnej i Sobowtóra. Björk: Biophilia Live to jego debiut pełnometrażowy w roli reżysera.

Filmografia

2014 Björk: Biophilia Live

Twórcy

reżyseria Nick Fenton, Peter Strickland
zdjęcia Brett Turnbull
montaż Nick Fenton
obsada Björk
producent Jacqui Edenbrow
produkcja A Gloria Production in association with One Little Indian and The Wellcome Trust
właściciel praw Cinema Purgatorio
język angielski