en

Mamo, boję się

Mommy, I’m Scared / Korkuyorum Anne
reż. Reha Erdem
Turcja 2004 / 128’
napisy: polskie i angielskie

Kiedy Ali budzi się po wypadku samochodowym, niczego nie pamięta. Musi od nowa nauczyć się reguł otaczającego świata, a przede wszystkim – odnaleźć się w labiryncie zależności towarzyskich w budynku, w którym mieszka. A nie jest łatwo: rodzina myli mu się z sąsiadami i przyjaciółmi, na domiar złego wszyscy lubią mówić dużo i głośno. Choć Erdem stworzył wariacką komedię pomyłek, pełną gagów i zapadających w pamięć, chwytliwych dialogów, temat jego filmu jest całkiem poważny, a radosnej słodyczy towarzyszy znacząca gorycz. Reżyser przygląda się współczesnemu tureckiemu społeczeństwu i wraz ze swoimi bohaterami próbuje zdefiniować rolę mężczyzny, który nie do końca pasuje do wciąż patriarchalnych społecznych ram. Obserwacja Erdema wychodzi poza geograficzne granice, stając się – ujętą w lekką, może nawet naiwną formę – refleksją nad odwiecznym pytaniem „kim jest człowiek?”.

Anna Tatarska

nagrody

Istanbul IFF 2004 - FIPRESCI Prize; Nuremberg FF Turkey-Germany 2005 - Best Actor (Ali Düsenkalkar); Antalya Golden Orange FF 2005 - Golden Orange for Best Art Direction, Best Costume Design, Best Editing, Best Screenplay and Special Jury Award; Ankara IFF 2005 - Best Actor, Director, Supporting Actor and Actress, Screenplay and Most Promising Actor

Reha Erdem

Urodził się w 1960 roku w Stambule. W rodzinnym mieście studiował historię, potem przeniósł się na paryskie filmoznawstwo. Od swojego debiutu w 1988 roku zrealizował zaledwie kilka filmów, co nie przeszkodziło mu w zyskaniu miana jednego z najwybitniejszych współczesnych tureckich reżyserów. Większość jego dzieł była już prezentowana na Nowych Horyzontach: Czasy i wichry podczas siódmej edycji, Życie Hayat dwa lata później, a Och, księżyc, Ile za ile i Kosmos w ramach sekcji Nowe Kino Turcji podczas dziesiątej edycji.

Wybrana filmografia:

1988 Och, księżyc / A ay / Oh, Moon!

1999 Ile za ile / Kaç para kaç / A Run for Money

2006 Czasy i wichry / Bes vakit / Times and Winds

2008 Życie Hayat / Hayat var / My Only Sunshine

2010 Kosmos

Twórcy

reżyseria Reha Erdem
scenariusz Reha Erdem, Nilufer Gungörmüs
zdjęcia Florent Herry
montaż Nathalie LeGuay
obsada Turgay Aydin, Arzu Bazman, Ali Düsenkalkar, Köksal Engür, Senay Gürler, Aydogan Oflu
producent Ömer Atay
produkcja Atlantik Film, Imaj
język turecki
barwa kolor