en

Xenia

reż. Panos H. Koutras
Grecja, Belgia, Francja 2014 / 124’
napisy: polskie i angielskie

Utrzymana w konwencji realizmu magicznego opowieść o sile braterskiej więzi, z kryzysem polityczno-gospodarczym w tle. Niespełna 16-letni, mający skłonności do nadmiernego fantazjowania gej Dany przybywa wraz ze swoim króliczkiem do Aten, gdzie mieszka jego starszy brat Odysseas. Ponieważ ich niedawno zmarła matka była Albanką, a oni nie mają greckiego obywatelstwa, grozi im rychła deportacja. Aby jej zapobiec, postanawiają odnaleźć ojca, który opuścił rodzinę, kiedy byli mali. Mimo dzielących ich różnic wspólnie wyruszają w pełną przygód i radosnej muzyki wędrówkę w poszukiwaniu własnych korzeni. Reżyser Panos H. Koutras swoim najnowszym filmem udowadnia, że greckie kino wciąż jest na fali. Nie stroni od trudniejszych tematów, bez ogródek przedstawia ulice opanowane przez skrajnych, opętanych ksenofobią i homofobią nacjonalistów. Mimo to pokazuje również, że w tym przeżartym konfliktami oraz recesją moralną kraju nadal pozostaje miejsce na humor, przyjaźń i pogodę ducha.

Adam Horowski

Panos H. Koutras

Urodził się w Atenach. W latach 1985-1995 studiował w Londynie (London Film School) i w Paryżu (Sorbona). Kursując między oboma miastami, realizował filmy krótkometrażowe, które były prezentowane na różnych festiwalach. Po powrocie do Grecji założył własną firmę producencką 100% Synthetic Films i zrealizował swój pierwszy pełny metraż – parodię kina science fiction zatytułowaną The Attack of the Giant Mousaka. We wszystkich jego filmach pojawiają się wyraźne wątki LGBT.

Filmografia:

1991 The Fall and Rise of Lydia von Burer (short)

1999 I epithesi tou gigantiaiou mousaka / The Attack of the Giant Mousaka

2004 Prawdziwe życie / Alithini zoi / Real Life

2009 Strella / A Woman’s Way

2014 Xenia

Twórcy

reżyseria Panos H. Koutras
scenariusz Panagiotis Evangelidis, Panos H. Koutras
zdjęcia Hélène Louvart, Simos Sarketzis
montaż Yorgos Lamprinos
muzyka Delaney Blue
obsada Kostas Nikouli, Nikos Gelia, Yannis Stankoglou, Marissa Triandafyllidou, Romana Lobach, Aggelos Papadimitriou, Patty Pravo
producent Alexandra Boussiou, Eleni Kossyfidou, Panos H. Koutras
produkcja 100% Synthetic Films, Wrong Men
polski dystrybutor Tongariro Releasing
język grecki, albański
barwa kolor