English

Oilfields Mines Hurricanes

Fabian Altenried
Niemcy, Islandia 2014 / 122’

Absurdalna podróż prowadząca nie jak w typowym kinie drogi do ukonstytuowania się tożsamości bohatera, ale do jej dekonstrukcji. Poetycki eksperyment, którego scenariusz – zainspirowany strukturą odgrywanego przez 639 lat utworu Johna Cage’a na organy Organ²/ASLSP (As SLow aS Possible) – pisało kilkunastu autorów z artystycznego kolektywu Schuldenberg Foundation. Salpa, człowiek z galaretowatą osłonicą przyssaną do brody, jedzie samochodem przez niezrozumiały dla niego, choć pociągający świat. Wyrusza z islandzkiego lodowca, zachwycony opowieścią o stadzie ptaków, które zamarzły w locie i spadły na ziemię. Mijając monochromatyczne, surowe pejzaże, kieruje się do Halberstadt, w którym trwa rozpisane na wieki wykonanie muzyki Cage’a. Doświadczamy opowieści Salpy, dryfując tak jak on pomiędzy obrazami i dźwiękami, uwolnionymi od rygorów konwencjonalnej narracji, niepowiązanymi ze sobą przyczyną ani skutkiem.

Agnieszka Szeffel   Fabian Altenried

Rocznik 1987. W latach 2007-2013 studiował sztuki piękne na Akademii w Düsseldorfie oraz filozofię i literaturę na Uniwersytecie Humboldta w Berlinie. Jego artystyczna praktyka obejmuje wideo, film, performance, teksty literackie i instalacje. Od 2012 roku jest członkiem artystycznego kolektywu Schuldenberg Foundation. Jego pełnometrażowy debiut Oilfields Mines Hurricanes jest częścią wspólnego projektuThe Salpa-Tales. Mieszka i pracuje w Berlinie i Londynie.

Filmografia

2014 Oilfields Mines Hurricanes

Artykuły o filmie

Strona oficjalna

Twórcy

reżyseria Fabian Altenried
scenariusz Fabian Altenried, Kristof Gerega, Moritz Altenried/Hanne Bohmhammel, Claudia Barth/Wanda Koller, Samuel Eschmann, Henning Fehr/Philipp Rühr, Lee Fükke, Kristof Gerega, Philipp Guhr, Anne-Kathrin Heier, Daeng Khamlao, Mareike Lisker, Sandra Man, Rita Mcbride, Octave Pero, Sebastian Seidler
zdjęcia Smina Bluth
montaż Fabian Altenried, Kristof Gerega
muzyka Victor Tricard
obsada Kristof Gerega, Rúnar Lund, Mortiz Altenried, Hanne Bohmhammel
producent Philipp Käßbohrer, Fabian Atenried, Kristof Gerega
produkcja BTF, Schuldenberg Foundation
właściciel praw BTF
język angielski, niemiecki, islandzki