English

Ojcowie, matka i ja

Paul-Julien Robert
My Fathers, My Mother and Me / Meine keine Familie
Austria 2012 / 93’

Mroczny, gniewny film pełen tłumionych przez lata emocji i pytań, na które nie potrafią odpowiedzieć ani niegdysiejsi hipisi, ani ich już dorosłe dzieci. Paul-Julien Robert wychował się w największej utopijnej społeczności w Europie, w której miłość była wolna, nie zakładało się tradycyjnych rodzin, a dzieci były wspólną sprawą. Jego matka, z pochodzenia Szwajcarka, jako młoda dziewczyna dołączyła do eksperymentalnej komuny Ottona Muehla w Austrii. Były żołnierz Wehrmachtu w latach 60. był jednym z wiedeńskich akcjonistów, znanych z brutalnych, skatologicznych performance’ów. Kilka lat później założył grupę odwołującą się do założeń psychologii Wilhelma Reicha, której członkowie poprzez uwolnienie seksualności, sztukę i grupową terapię mieli wyzwolić się z represyjnych drobnomieszczańskich norm. Muehl okazał się tyranem i okrutnikiem upokarzającym dzieci i dorosłych. W 1991 roku komuna została rozwiązana, a Muehl wylądował na siedem lat w więzieniu za molestowanie nieletnich. 

Ewa Szabłowska

nagrody

London Film Festival 2013 - Best Documentary; Munich Film Festival 2013 - OmU Award; Viennale 2014 - Austrian Film Award, Best Editing

Paul-Julien Robert

Urodzony w 1979 roku reżyser, fotograf i artysta. Po wyprowadzce z komuny we Friedrichshof mieszkał z matką w Zurychu, gdzie skończył szkołę średnią. Następnie studiował sztuki konceptualne w Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu i w Berlinie. Jest autorem krótkich filmów, ma na koncie wystawy fotografii. Meine keine Familie jest jego pełnometrażowym debiutem.

Filmografia

2012 Ojcowie, matka i ja / Meine keine Familie / My Fathers, My Mother and Me

Artykuły o filmie

Strona oficjalna

Twórcy

reżyseria Paul-Julien Robert
zdjęcia Klemens Hufnagl, Fritz Ofner
montaż Oliver Neumann
dźwięk Sebastian Meise, Oliver Neumann, Till Rollinghof
producent Oliver Neumann, Sabine Moser
produkcja FreibeuterFilm
właściciel praw filmdelights
język niemiecki
barwa kolor i czarno-biały