en

Zjazd absolwentów

The Reunion / Återträffen
reż. Anna Odell
Szwecja 2013 / 82’
napisy: polskie i angielskie
Główna nagroda w Konkursie Filmy o Sztuce

Wielopiętrowy film znanej z kontrowersyjnych akcji szwedzkiej artystki Anny Odell jest jednocześnie fabułą, dokumentem i performance’em. W 2009 roku Odell trafiła do szpitala psychiatrycznego po tym, jak usiłowała skoczyć z mostu. Jej próba samobójcza okazała się artystyczną inicjatywą, która podzieliła krytyków i społeczeństwo. Filmowy debiut Szwedki jest nie mniej odważny. Odell aranżuje sytuację, która choć kompletnie fikcyjna, odwołuje się do prawdziwych wydarzeń. Artystka powraca na ekranie do czasów szkolnych – była wówczas prześladowana przez rówieśników, co odcisnęło piętno na jej dalszym życiu. Kiedy nadchodzi kolejna rocznica matury, postanawia skonfrontować się z oprawcami, lecz ku swojemu zaskoczeniu odkrywa, że nie została zaproszona na klasowe spotkanie. Film jest rekonstrukcją zjazdu absolwentów z jej udziałem. Ale to dopiero połowa projektu – w drugiej części reżyserka obdzwania byłych kolegów z klasy, a także nagrywa ich reakcje podczas prezentacji filmu.

Ewa Szabłowska

nagrody

IFF Venice 2013 - FIPRESCI Prize, Fedeora Award - Special Mention; IFF Bratislava 2013 - Best actress (Anna Odell); IFF Stockholm 2013 - Best First Film - Special Mention; IFF Dublin 2014 - Best Film; Guldbagge Awards 2014 - Best Film, Best Screenplay

Anna Odell

Urodzona w 1973 roku w Sztokholmie, ukończyła dwie najbardziej prestiżowe szkoły artystyczne w Szwecji: Sztokholmski Uniwersytet Sztuk Pięknych i Stosowanych oraz Królewski Instytut Sztuki. Jej praca dyplomowa Unknown, Woman 2009-349701 wystawiana była w wielu galeriach w Skandynawii oraz w Paryżu w 2013 roku. Zjazd absolwentów to jej pełnometrażowy debiut.

Filmografia:

2013 Zjazd absolwentów / Återträffen / The Reunion

Twórcy

reżyseria Anna Odell
scenariusz Anna Odell
zdjęcia Ragna Jorming
montaż Kristin Grundström
obsada Sandra Andreis, Kamila Benhamza, Anders Berg
producent Mathilde Dedye
produkcja French Quarter Films
właściciel praw Swedish Film Institute
język szwedzki
barwa kolor