English

Moje ślepe serce

Peter Brunner
My Blind Heart / Mein blindes Herz
Austria 2013 / 92’

Mieszkający z matką Kurt jest samotnikiem cierpiącym od urodzenia na zespół Marfana. To genetyczne schorzenie wywołuje nieprawidłowości w pracy serca i płuc. Jest także przyczyną niemal całkowitej ślepoty Kurta. Zafascynowany rekinami chłopak marzy o studiowaniu w Los Angeles biologii morza, ale jego zgłoszenie zostaje odrzucone. Pogłębiająca się depresja oraz dwuznaczne relacje z matką doprowadzają do tragedii. Po opuszczeniu domu opieki Kurt spotka na ulicy 13-letnią Conny. Wspólnie spróbują stawić czoła nieprzejednanej rzeczywistości. Peter Brunner kreśli w czerni i bieli świat brutalny, zimny, pozbawiony sentymentów i niemal wszelkiej nadziei. Bunt Kurta przeciwko własnemu ciału, z czasem przekształcający się w krucjatę, jest tyleż ważny, co skazany na porażkę. Reżyser zastanawia się nad tym, czym jest dusza i czy jest ona bardziej wartościowa od ekstremalnie słabego ciała. Prowokuje także dyskusję o technologii mającej służyć chorym.

Sławomir Wasiński

nagrody

Festival de Nuovo Cinema Europa Genoa 2014 - Winner Jury Special Mention; Brooklyn Film Festival 2014 - Best Cinematography, Best Actor; Andrey Tarkovsky International Film Festival "Zerkalo" 2014 - Winner Jury Special Mention; Durban International Film Festival - Award for Artistic Bravery

Peter Brunner

Urodził się w 1983 roku w Wiedniu. W tamtejszej Akademii Filmowej stawiał pierwsze zawodowe kroki pod okiem swojego mentora, Michaela Haneke. Obecnie mieszka i pracuje w stolicy Austrii, gdzie zajmuje się zarówno filmem, jak i muzyką. Ma na swoim koncie wiele krótkich metraży oraz teledysków. Moje ślepe serce to jego pełnometrażowy debiut, pokazywany w sekcji konkursowej MFF w Rotterdamie.

Filmografia

2005 Frostblühen (TV short)

2007 Krankheit der Jugend / Sickness of the Youth (short)

2009 Scream Now (short)

2012 Turn the Lights Off (short)

2013 Moje ślepe serce / Mein blindes Herz / My Blind Heart

Artykuły o filmie

Strona oficjalna

Powiązany wątek na Forum NH

czytaj

Twórcy

reżyseria Peter Brunner
scenariusz Peter Brunner
zdjęcia Franz Dude
montaż Peter Brunner
dźwięk Philip Zauner, Laura Endres
obsada Christos Haas, Jana McKinnon, Susanne Lothar, Robert Schmiedt, Georg Friedrich, Christopher Schärf, Peter Matiċ
producent Therese Seemann, Klara von Veegh
produkcja Cataract Vision
właściciel praw Cataract Vision
język niemiecki
barwa cz.-b.