English

Płynące wieżowce

Tomasz Wasilewski
Floating Skyscrapers
Polska 2013 / 93’

Kuba mieszka z matką i swoją dziewczyną Sylwią. Trenuje pływanie, jest jednym z najlepszych zawodników. Na imprezie poznaje Michała. Nieoczekiwanie budzi się w nim uczucie, które jednocześnie go przeraża i fascynuje… Już w swoim pierwszym filmie, W sypialni (12. NH), zrobionym z pasji i w gronie przyjaciół, Tomasz Wasilewski pokazał, że ma odwagę, styl i niezwykłą wrażliwość. Już wtedy stworzył nieszablonową bohaterkę, kobietę poszukującą, tajemniczą, niezależną i otwartą, od której nie odrywała się kamera i której uważnie towarzyszył reżyser. Płynące wieżowce to film zrealizowany z jeszcze większą czujnością. To jeden z pierwszych polskich filmów o tematyce LGBT, otwarcie mówiący o rodzącym się uczuciu między dwoma chłopakami, o ich pełnej lęku próbie zbliżenia się do siebie i osiągnięcia szczęścia, co w przedstawionych realiach nie jest ani oczywiste, ani zrozumiałe dla otoczenia. Ciasne kadry, klaustrofobiczne mieszkania, przytłaczający krajobraz płynących wieżowców – wszystko to oddaje atmosferę toczonej codziennie walki o prawo do bycia sobą, do spełnienia i poczucia swobody. Płynące wieżowce to film, za którym wyraźnie stoi autor – to jego Warszawa, jego muzyka, to ludzie, których zna.

Magdalena Sztorc

Tomasz Wasilewski

Tomasz Wasilewski jest absolwentem łódzkiej PWSFTViT oraz stołecznej Akademii Filmu i Telewizji. Współpracował z firmą Zentropa International Polska przy filmach Antychryst Larsa von Triera i Kobieta, która pragnęła mężczyzny Pera Fly’a. Był asystentem reżysera w 33 scenach z życia Małgorzaty Szumowskiej. Jest także autorem teledysków do utworu Kolejka po miłość zespołu Analog, Czas zespołu Dive 3D, Paradox hiphopowego solisty FU. Za swój debiut pełnometrażowy, film W sypialni, był nominowany do Złotych Lwów na festiwalu w Gdyni. Jego drugi film pełnometrżowy, Płynące wieżowce, znalazł się w konkursie East of West na tegorocznym festiwalu w Karlowych Warach.

Filmografia

2001 Nawiść (short)

2008 Show jednego człowieka (short)

2012 W sypialni / In a Bedroom

2013 Płynące wieżowce / Floating Skyscrapers

Opracowanie: Magdalena Sztorc

Artykuły o filmie

Film w internecie

Powiązany wątek na Forum NH

czytaj

Twórcy

reżyseria Tomasz Wasilewski
scenariusz Tomasz Wasilewski
zdjęcia Kuba Kijowski P.S.C.
montaż Aleksandra Gowin
muzyka Baasch
obsada Mateusz Banasiuk, Marta Nieradkiewicz, Bartosz Gelner, Katarzyna Herman, Olga Frycz, Iza Kuna, Mirosław Zbrojewicz
producent Roman Jarosz, Izabela Igel
produkcja Alter Ego Pictures
właściciel praw Alter Ego Pictures
język polski