English

Panie, panowie: ostatnie cięcie

György Pálfi
Final Cut: Ladies and Gentlemen / Final Cut: Hölgyeim és uraim
Węgry 2012 / 84’

Prosta historia miłosna – chłopiec poznaje dziewczynę, zakochują się i biorą ślub – opowiedziana w niestandardowy sposób, skompilowano ją bowiem z ujęć zapożyczonych z ponad pięciuset filmów, od Casablanki, przez Kurosawę i Kubricka, aż po kino nowej przygody. Panie, panowie: ostatnie cięcie to nie tylko śmiały eksperyment formalny korzystający z kolażowej techniki found footage, ale też interesujący punkt wyjścia do rozważań nad sensem i zasadnością swoistego aktorskiego recyklingu, wszak poszczególne sceny wyjęto z pierwotnego kontekstu i wrzucono w diametralnie odmienny, co wcale nie umniejsza siły ich oddziaływania; ba, wręcz zyskują dzięki temu nowe życie. Aktor, grając jedną rolę, symultanicznie gra też i setkę innych.

György Pálfi

Urodził się w Budapeszcie w 1974 roku. Samouk, jeden z największych formalnych innowatorów węgierskiej kinematografii. Przygodę z kinem zaczął jako aktor w filmie A dokumentátor Istvána Dárdaya i Györgyi Szalaia, który zdobył nagrodę FIPRESCI na festiwalu w Berlinie w 1989 roku. W wieku 23 lat zadebiutował krótkim metrażem pt. A hal. Po wielokrotnie nagradzanej Czkawce (NH 2009) nakręcił Taxidermię, prezentowaną na festiwalu w Cannes. Jego osobliwy dyptyk filmowy, na który składają się realistyczne, improwizowane obrazy, Nie jestem twoim przyjacielem oraz Nie będę twoim przyjacielem, znany jest publiczności dziewiątej edycji festiwalu Nowe Horyzonty.

Wybrana filmografia

1997 A hal (short)

2002 Czkawka / Hukkle

2006 Taxidermia

2009 Nie jestem twoim przyjacielem + Nie będę twoim przyjacielem / Nem leszek a barátod + Nem vagyok a barátod / I Am Not Your Friend + I Will Not Be Your Friend

2012 Panie, panowie: ostatnie cięcie / Final Cut: Hölgyeim és uraim / Final Cut: Ladies and Gentlemen

Artykuły o filmie

Strona oficjalna

Powiązany wątek na Forum NH

czytaj

Twórcy

reżyseria György Pálfi
scenariusz György Pálfi, Zsófia Ruttkay
zdjęcia archival footage
montaż Judit Czakó, Réka Lemhényi, Nóra Richter, Károly Szalai
dźwięk Gábor Balázs, Tamás Zányi
obsada Brigitte Bardot, Alain Delon, Bruno Ganz, Greta Garbo, Rita Hayworth
producent Viktor Dénes Huszár, Péter Miskolczi, György Pálfi, Béla Tarr, Gábor Téni, Gábor Váradi
produkcja HvD Productions, L&G Hungary, Színház- és Filmmüvészeti Egyetem
właściciel praw Wild Bunch
język niemiecki, węgierski, francuski, kantoński, angielski
barwa kolor i cz.-b.