English

Tabu

Miguel Gomes
Portugalia, Niemcy, Brazylia, Francja 2012 / 118’

Starsze panie, mieszkające po sąsiedzku, czasem ekscentryczne, czasem domagające się uwagi otoczenia… Każdy z nas je zna. Aurora to jedna z nich – po kolejnej przegranej w kasynie wprasza się na kawę do samotnej Pilar. Choć to samarytański rys nie pozwala kobiecie zamknąć drzwi, później to raczej potrzeba, by coś się wreszcie zaczęło dziać, pcha ją do spełnienia ostatniej prośby umierającej sąsiadki. Kino już nie wystarcza. Odnajduje więc tajemniczego mężczyznę i tym samym wkracza w rajski świat Wielkiej Opowieści. To wstęp do historii miłosnej pisanej kinem, pełnej nawiązań do klasyki – tytuł odsyła (nie tylko) do F.W. Murnaua, lokacja (nie tylko) do Pożegnania z Afryką… Każdy element pojawia się tu tylko wtedy, gdy jest potrzebny: słowo, dźwięk, głos narratora, muzyka i… krokodyl.

Kaja Klimek

nagrody

Berlin IFF 2012 – FIPRESCI Prize, Alfred Bauer Award; Las Palmas IFF 2012 – Audience Award

Miguel Gomes

Urodzony w 1972 roku w Lizbonie. Karierę rozpoczynał jako krytyk filmowy i teoretyk kina, by później przesiąść się na fotel reżyserski. Już jego krótkie metraże, określane jako „komedie muzyczne”, wskazywały jasno, że interesuje go opowiadanie obrazem, a tak dialogi, jak i muzyka służą tu jego uzupełnieniu i skontrowaniu. Jak mówi, kino to gra i zabawa, stąd zapewne obfitość nawiązań do klasyki i przemyślana konstrukcja jego filmów. Główna inspiracja – ujawniająca kinofilskie zajęcie reżysera – to z jednej kino nieme, a z drugiej musical, których sposoby opowiadania wykorzystuje we własnych filmach.

Wybrana filmografia

1999 Entretanto / Meanwhile (short)

2003 31 (short)

2004 A cara que Mereces / The Face You Deserve (short)

2008 Aquele Querido Mês de Agosto / This Dear Month of August

2012 Tabu

Opracowanie: Kaja Klimek

Twórcy

reżyseria Miguel Gomes
scenariusz Miguel Gomes, Mariana Ricardo
zdjęcia Rui Poças
montaż Telmo Churro, Miguel Gomes
dźwięk António Lopes
obsada Teresa Madruga, Laura Soveral, Ana Mereira, Henrique Espírito Santo, Carloto Cotta, Isabel Cardoso, Ivo Müller
producent Sandro Aguilar, Luís Urbano, Thomas Ordonneau, Janine Jackowski, Fabiano Gullane, Caio Gullane, Jonas Dornbach, Maren Ade
produkcja O Som e a Fúria, Gullane Filmes, Shellac Sud, Komplizen Film
polski dystrybutor Aurora Films
język portugalski, angielski, polski
barwa cz.-b.