English

Historie rodzinne

Sarah Polley
Stories We Tell
Kanada 2012 / 108’

Prawda zależna jest od tego, kto ją wygłasza. W swoim trzecim pełnometrażowym filmie Sarah Polley po raz kolejny podejmuje motyw skomplikowanych międzyludzkich więzi. Tym razem zmienia jednak formę i znacząco zawęża perspektywę. Polley z pasją wciela się w detektywa, zadając bliższym i dalszym krewnym kolejne pytania, sięgając po rodzinne archiwalia i rekonstruując wybrane wspomnienia z udziałem zawodowych aktorów. Historie rodzinne to eksperymentalny dokument poświęcony poszukiwaniom tożsamości ojca autorki – intymny, bardzo osobisty portret wielopokoleniowej familii, zakleszczonej pomiędzy wygodnym mitem a kłopotliwą prawdą. Czy po latach wciąż można jeszcze do niej dotrzeć?

Piotr Pluciński

Sarah Polley

Urodziła się w 1979 roku w Toronto. Nie ukończyła szkoły średniej. Jako aktorka zadebiutowała w wieku pięciu lat rolą w Magicznych świętach, ale prawdziwą popularność zyskała kilka lat później za sprawą serialu Droga do Avonlea. Szybko stała się ulubienicą niezależnych twórców – do roku 2005 zagrała m.in. u Terry’ego Gilliama, Atoma Egoyana, Kathryn Bigelow i Davida Cronenberga. W 1999 roku zadebiutowała jako reżyser serią udanych krótkometrażówek. Za swój pełnometrażowy debiut Daleko od niej z 2006 roku zdobyła nominację do Oscara za najlepszy scenariusz oryginalny, ponadto film ten zdobył aż 42 nagrody.

Filmografia

1999 The Best Day of My Life (short)

1999 Don’t Think Twice (short)

2001 I Shout Love (short)

2002 All I Want for Christmas (short)

2006 Daleko od niej / Away from Her

2011 Take This Waltz

2012 Historie rodzinne / Stories We Tell (doc.)

Opracowanie: Piotr Pluciński

Artykuły o filmie

Strona oficjalna

Twórcy

reżyseria Sarah Polley
scenariusz Sarah Polley
zdjęcia Iris Ng, archival footage
montaż Mike Munn
muzyka Jonathan Goldsmith
dźwięk Sanjay Mehta
obsada Michael Polley, Sarah Polley, Peter Evans, Tom Butler, Pixie Bigelow, Deirdre Bowen, Mark Polley, Joanna Polley, John Buchan
producent Anita Lee
produkcja National Film Board of Canada
polski dystrybutor Gutek Film
język angielski
barwa kolor i cz.-b.