English

Chimery

Mika Mattila
Chimeras
Finlandia, Szwecja 2013 / 87’

Otoczone mieszanką podziwu i lęku Chiny na mentalnej mapie świata zajmują miejsce szczególne. Również współczesna chińska sztuka od ponad 20 lat w międzynarodowym obiegu otoczona jest kultem. Na czym polega fenomen chińskiej tożsamości i fetysz chińskiej sztuki? Na to pytanie odpowiedzi szuka Mika Mattila, od kilku lat mieszkający w Państwie Środka, pod lupę biorąc twórczość dwóch artystów. Liu Gang jest wschodzącą gwiazdą, jeszcze do niedawna był skromnym absolwentem o chłopskich korzeniach. Gdy amerykański kurator wystawił jego zdjęcia w najbardziej prestiżowej galerii w Pekinie, jego kariera nabrała rozpędu, a życie codzienne uległo dramatycznej przemianie. W luksusowych restauracjach, wśród prominentnych znajomych, z obietnicą międzynarodowej kariery, Liu Gang nie jest już tą samą osobą. Druga portretowana postać to najbardziej znany celebryta chińskiej sztuki, Wang Guangyi – starzejący się multimilioner i pop-artysta, który w latach 80. konceptami z zachodniej sztuki rewolucjonizował chińską scenę artystyczną. Chimery to film o cenie sukcesu, ale też dzieło zadające pytanie, które słyszy się coraz częściej, i to nie tylko w Chinach: czy w zglobalizowanym świecie sztuka narodowa ma prawo bytu?

Mika Mattila

Urodził się w 1974 roku w Helsinkach. Ukończył wydział operatorski w Tampere School of Arts & Communications w 1998 roku. Przez wiele lat pracował w Chinach jako operator. Chimery to jego debiut reżyserski. Obecnie dzieli swój czas między Helsinki i Pekin.

Filmografia

2013 Chimery / Chimeras (doc.)

Artykuły o filmie

Strona oficjalna

Twórcy

reżyseria Mika Mattila
scenariusz Mika Mattila
zdjęcia Mika Mattila
montaż Mikko Sippola
dźwięk Juha Hakanen
obsada Wang Guangyi, Liu Gang
producent Markku Niska
produkcja Navy Blue Bird Inc., YLE Finnish Broadcasting Co., SVT Swedish Broadcasting Co., Finnish Film Foundation, Avek, Arts Promotion Centre Finland
właściciel praw Navy Blue Bird Inc.
język chiński, angielski