English

Dom Hermana

Angad Bhalla
Herman’s House
Kanada, USA 2012 / 80’

O jakim domu marzysz, kiedy życie upływa ci w samotnej celi o wymiarach 1,8 m na 2,7 m? – Jackie Sumell pyta skazanego na dożywocie bojownika Czarnych Panter. Herman Wallace od 1972 roku odbywa wyrok w izolatce o zaostrzonym rygorze za zabójstwo więziennego strażnika. Czynu tego, jak twierdzi, nie popełnił. Telefon od nowojorskiej artystki z pytaniem o wymarzony dom stał się zaczynem nie tylko wieloletniego projektu artystycznego, ale też wymykającej się definicjom przyjaźni. Początkowo Dom Hermana był prężeniem muskułów wyobraźni: konceptualnym zadaniem do rozwiązania, potem przeistoczył się w drewnianą makietę zbudowaną według wskazówek więźnia. W pewnym momencie przyjął formę 12-pokojowej fantazji na temat podmiejskiego luksusu, która była odbiciem więziennego układu przestrzennego. Z roku na rok projekt pt. Dom stawał się coraz bardziej realny, ostatecznie przeistaczając się w akcję na rzecz uwolnienia Hermana i zbudowania domu, w którym mógłby naprawdę zamieszkać. Jackie Summel z artystki stała się aktywistką, a pełnometrażowy debiut młodego reżysera udowadnia, że sztuka może dać siłę do tego, by pokonać najbrutalniejsze formy opresji.

Angad Bhalla

Angad Bhalla jest reżyserem wrażliwym na prawa człowieka i zaangażowanym w nagłaśnianie spraw, których zazwyczaj nie dostrzegamy. W swym pierwszym krótkim filmie pokazał opór mieszkańców indyjskiej wioski w walce z fabryką aluminium. Tematem jego następnych utworów była praca dzieci w RPA i wykluczenie ulicznych artystów w indyjskich miastach. Dom Hermana to jego pełnometrażowy debiut.

Filmografia

2006 U.A.I.L. Go Back (doc., short)

2008 Writings on the Wall (doc., short)

2012 Dom Hermana / Herman’s House (doc.)

Artykuły o filmie

Strona oficjalna

Twórcy

reżyseria Angad Bhalla
scenariusz Angad Bhalla
zdjęcia Angad Bhalla, Iris Ng
montaż Ricardo Acosta
muzyka Ken Myhr
obsada Jackie Sumell, Herman Wallace, Victory Wallace, Michael Musser, Anita Young, Melissa Farling, Frank Green, Robert King, Jeff Goodale
producent Lisa Valencia-Svensson, Ed Barreveld, Loring McAlpin
produkcja Storyline Entertainment Inc., Time of Day Productions, Ford Foundation Justfilms
właściciel praw Cats & Docs
język angielski
barwa kolor i cz.-b.