en

Tala od różańca

Tala of the Rosary
reż. Sławomir Rogowski, Stanisław Zawiśliński
Polska 2012 / 58’
napisy: angielskie

Nigdzie nie znieważyłam Boga. Ani w „Drewnianym różańcu”, ani w niczym innym. A opisałam zakonnice, bo im się należało – stwierdza zadziornie 93-letnia dziś Natalia Rolleczek już na wstępie. Wigor bohaterki wydaje się być nie mniejszy niż gdy jako trzydziestokilkulatka napisała kontrowersyjny Drewniany różaniec. Powieść spisana z jej traumatycznych przeżyć w sierocińcu prowadzonym przez zakonnice zmieniła nurt życia pisarki gwałtownie i znienacka. Autorzy odtwarzają ten moment i jego konsekwencje razem z Rolleczek, jej admiratorami i krytykami, a krzyżujące się poglądy rozmówców układają się w portret niebanalnej osobowości. Osobowości, będącej przykładem na to, że choć epoki się zmieniają, a obyczaje rozluźniają – pewne tematy drażnią nieustannie.

Opracowanie: Urszula Lipińska

Sławomir Rogowski

Urodził się w 1957 roku w Kielcach. W latach 80. prowadził klub Hybrydy. Pomysłodawca i dyrektor Festiwalu Filmowego i Artystycznego w Kazimierzu. W 1999 roku został dyrektorem Agencji Filmowej Telewizji Polskiej, gdzie zainicjował telewizyjny cykl Pokolenie 2000, dzięki któremu w polskim kinie zadebiutowały wschodzące reżyserskie talenty m.in. Marek Lechki, Artur Urbański i Łukasz Barczyk. W 2010 roku wyprodukował głośną Matkę Teresę od kotów Pawła Sali, nagrodzoną na festiwalu w Karlowych Warach i pokazywaną podczas 10. NH.

Wybrana filmografia:

2012 Tala od różańca / Tala of the Rosary (co-dir., doc.)

Stanisław Zawiśliński

Jest dziennikarzem, pisarzem, reżyserem, scenarzystą filmów dokumentalnych i wydawcą. Ukończył Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Spod jego pióra wyszło kilkanaście książek będących barwnymi portretami ludzi polskiego kina m.in. Krzysztofa Kieślowskiego, Agnieszki Holland, Krzysztofa Zanussiego i Jerzego Hoffmana. W 2008 roku otrzymał nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej za cykl książek biograficznych o Kieślowskim. Współtworzył filmy dokumentalne takie jak Still Alive – opowieść o Krzysztofie Kieślowskim (2006) i Zanussi – rozmowy istotne (2009).

Wybrana filmografia:

2009 Żyłem siedemnaście razy (co-dir., doc.)

2009 Zanussi – rozmowy istotne / Zanussi – Essential Conversations (doc.)

2012 Tala od różańca / Tala of the Rosary (co-dir., doc.)

Opracowanie: Urszula Lipińska

Twórcy

reżyseria Sławomir Rogowski, Stanisław Zawiśliński
scenariusz Sławomir Rogowski, Stanisław Zawiśliński
zdjęcia Jerzy Grabowski
montaż Jerzy Grabowski
dźwięk Tomasz Skoneczny
obsada Natalia Rolleczek, Paweł Korombel, Hubert Korombel, Zdzisława Sienkiewicz
producent Adam Sokołowski
produkcja Zespół Filmowy „Rozwój”, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Telewizja Polska SA
właściciel praw Zespół Filmowy „Rozwój”
język polski
barwa kolor i cz.-b.