en

Sąsiedzkie dźwięki

Neighbouring Sounds / O som ao redor
reż. Kleber Mendonça Filho
Brazylia 2012 / 124’
napisy: polskie i angielskie

Życie w tej zamieszkałej przez klasę średnią dzielnicy jednego z brazylijskich miast wydaje się bardzo poukładane. Większość domów należy do tej samej rodziny. Ci, którzy je wynajmują, funkcjonują jak we wspólnocie, odgradzając się od zewnętrznego świata. Pewnego dnia w okolicy pojawia się prywatna firma ochroniarska, która proponuje mieszkańcom swoje usługi. Kto jednak i przed czym powinien tu być chroniony? I czy nowi ochroniarze rzeczywiście gwarantują mieszkańcom bezpieczeństwo?

Niezwykle spójny jest ten film. Od pierwszych scen reżyser konsekwentnie buduje świat, którego poszczególne elementy wzmacniają się i uzupełniają. Nowoczesna, bezosobowa architektura staje się metaforą emocji bohaterów – za wysokimi ogrodzeniami o zamkniętych bramach ciągną się puste, wąskie korytarze, wypełnione przez tytułowe „sąsiedzkie dźwięki”. Te głosy działają na wyobraźnię, zapładniając ją strachem. Z każdą sceną narasta atmosfera zagrożenia: chcemy się z tej rzeczywistości wyplątać, odgrodzić od tych emocji. Reżyser jednak sprawnie myli tropy, potęguje uczucie niepewności, coraz głębiej wciąga widza w swoją grę.

Jesteśmy tylko my i strach.

Opracowanie: Joanna Łapińska

nagrody

Rotterdam IFF 2012 – FIPRESCI Prize, CPH PIX 2012 – New Talent Grand PIX

Kleber Mendonça Filho

Urodzony w 1968 roku w Recife (północno-wschodnia część Brazylii), do dziś związany z tym miejscem. Rozpoczynał od krytyki filmowej, programował też eksperymentalne kino w Recife. Po raz pierwszy sam stanął za kamerą w latach 90. Od tego czasu zrealizował wiele filmów krótkometrażowych licznie nagradzanych na festiwalach w Brazylii i za granicą. Sąsiedzkie dźwięki, debiut fabularny reżysera, miał swoją światową premierę na tegorocznym festiwalu w Rotterdamie.

Wybrana filmografia:

1997 Enjaulado / Caged In (short)

2003 A menina do algodao / The Little Cotton Girl (short)

2004 Vinil verde / Green Vinyl (short)

2005 Eletrodoméstica (short)

2008 Crítico (doc.)

2012 Sąsiedzkie dźwięki / O som ao redor / Neighbouring Sounds

Opracowanie: Joanna Łapińska

Twórcy

reżyseria Kleber Mendonça Filho
scenariusz Kleber Mendonça Filho
zdjęcia Pedro Sotero, Fabricio Tadeu
montaż Kleber Mendonça Filho, João Maria
muzyka DJ Dolores
dźwięk Pablo Lamar, Kleber Mendonça Filho
obsada Irandhir Santos, Gustavo Jahn, Maeve Jinkings, W.J. Solha, Irma Brown, Lula Terra, Yuri Holanda, Clébia Souza, Albert Tenório, Nivaldo Nascimento, Felipe Bandeira, Clara Pinheiro de Oliveira, Sebastião Formiga, Mauricéia Conceição
producent Emilie Lesclaux
produkcja Cinemascópio Produções
właściciel praw Cinemascópio Produções
nagrody Rotterdam IFF 2012 – FIPRESCI Prize, CPH PIX 2012 – New Talent Grand PIX
język portugalski, angielski, mandaryński
barwa kolor