English

Na spalonym

Jafar Panahi
Offside
Iran 2006 / 88’

Udająca mężczyznę dziewczyna próbuje przedostać się na mecz piłkarski, zwycięstwo, w którym zapewni Iranowi udział w Mundialu 2006. Przebranie to konieczność, gdyż kobietom nie wolno wraz z mężczyznami oglądać piłkarskich rozgrywek z trybun. Próba przedostania się na stadion będzie kosztować dziewczynę zatrzymanie przez wojskowych.

W tej prostej historii Jafar Panahi skrywa całe bogactwo kulturowo-politycznych znaczeń wymierzonych w panujący irański reżim i skostniałe społeczne restrykcje. Kontestacja autora Białego balonika ma spokojny i wyważony charakter. Zdecydowanie bardziej od zaangażowanego reportażu woli zdać chłodną, fabularną relację. Panahi skłania do zajrzenia pod powierzchnię opowiadanej historii, która swoje bogactwo ujawnia dopiero, kiedy osadzi się ją w odpowiednim społeczno-politycznym kontekście.

Pokaz filmu jest wyrazem solidarności z Jafarem Panahim oraz Mohammadem Rasoulofem, irańskimi reżyserami represjonowanymi, uwięzionymi, skazanymi na sześć lat więzienia i 20 lat zakazu pracy twórczej.

Patryk Tomiczek

nagrody

Berlin IFF 2006 – Silver Bear; Gijon IFF 2006 – Best Actress, Special Prize of the Young Jury; Ljublijana IFF 2006 – Amnesty International Film Award

Jafar Panahi

Urodził się w 1960 roku w Iranie. Jeden z najbardziej utytułowanych reżyserów irańskiej nowej fali. Swoją karierę filmową rozpoczął od asystowania Abbasowi Kiarostiamiemu. Po realizacji kilku dokumentów nakręcił w 1995 roku nagrodzony Złotą Kamerą na festiwalu w Cannes Biały balonik. Później było Lustro – Złoty Lampart na festiwalu w Locarno w 1997 roku i Krąg Złoty Lew na festiwalu w Wenecji w 2000 roku. W marcu 2010 Panahi z powodu swojego politycznego zaangażowania został aresztowany przez służby irańskiego reżimu. Został wprawdzie w końcu uwolniony, lecz ciąży na nim 20-letni zakaz pracy twórczej.

Wybrana filmografia

1988 Yaarali bashlar (short / doc.)

1995 Biały balonik / Badkonake seid / The White Balloon

1997 Lustro / Ayneh / The Mirror

2000 Krąg / Dayereh / The Circle

2006 Na spalonym / Offside

2010 To nie film / In film nist / This Is Not a Film

Opracowanie: Patryk Tomiczek

Artykuły o filmie

Strona oficjalna

Powiązany wątek na Forum NH

czytaj

Twórcy

reżyseria Jafar Panahi
scenariusz Jafar Panahi, Shadmehr Rastin
zdjęcia Mahmood Kalari
montaż Jafar Panahi
muzyka Yuval Barazani, Korosh Bozorgpour
obsada Sima Mobarak, Shahi, Safar Samandar, Shayesteh Irani, M. Kheyrabadi, Ida Sadeghi, Golnaz Farmani, Mahnaz Zabihi, Nazanin, Sedighzadeh
producent Jafar Panahi
produkcja Jafar Panahi Film Productions
właściciel praw Tamasa Distribution
język perski