English

Pewnego razu w Anatolii

Nuri Bilge Ceylan
Once Upon a Time in Anatolia / Bir zamanlar Anadolu’da
Turcja, Bośnia i Hercegowina 2010 / 150’

Na pierwszy rzut oka wyróżnione Grand Prix na festiwalu w Cannes Pewnego razu w Anatolii sprawia wrażenie kryminału. To zapis poszukiwań zwłok zamordowanego mężczyzny, którego oprawca był zbyt pijany, by zapamiętać, gdzie zakopał ciało. Jednak kulisy zbrodni szybko schodzą na drugi plan. W chłodnej opowieści o nużącej podróży policjantów, prokuratora, lekarza i podejrzanego, najistotniejsze stają się relacje między bohaterami, ich pozornie nieznaczące uwagi, urwane rozmowy.

Jako syn urzędnika z małego miasteczka znam prowincjonalne realia bardzo dobrze – mówi reżyser. – Widziałem codzienne, małe walki o władzę i wzajemne podkopywanie się. Ale też ból i niespełnienie, które ci ludzie nosili w sobie.

Autor rysuje wyrazisty obraz tureckiego społeczeństwa. Są tu tematy znane już z twórczości reżyserów z tego kraju: rozdarcie między wartościami Wschodu i Zachodu czy starcie tradycji z nowoczesnością. Ale opierając się na prawdziwej historii, Ceylan tworzy też uniwersalną opowieść o moralności. W Pewnego razu w Anatolii bezduszne procedury i oficjalne kodeksy rozmijają się z rzeczywistością, a bohaterowie miotają się wśród sprzecznych oczekiwań otoczenia. Kryminał zamienia się w mocne kino społeczne.

.

Krzysztof Kwiatkowski

nagrody

Cannes IFF 2011 – Best Film

Nuri Bilge Ceylan

Urodził się w 1959 roku w Stambule, gdzie studiował elektronikę na Uniwersytecie Boğaziçi. Karierę zaczynał jako fotograf – po latach powrócił do tej pasji, oddając się jej równolegle z kinem. Jego krótkometrażowy debiut znalazł się w konkursie w Cannes, a kolejne dwa filmy pokazano na Berlinale. Miasteczko, Majowa chandra i Uzak (wyróżniony Grand Prix w Cannes oraz nagrodą aktorską) tworzą trylogię o prowincji i ucieczce od niej, z udziałem tych samych aktorów (w tym kuzynów i rodziców reżysera). W Klimatach Ceylan obsadził siebie i żonę w opowieści o kryzysie pary. Trzy małpy przyniosły mu nagrodę za reżyserię w Cannes za rodzinny dramat o zdradzie, z niezwykle zmysłowymi, kreacyjnymi zdjęciami.

Filmografia

1995 Kokon / Koza / Cocoon (short)

1997 Miasteczko / Kasaba / The Small Town

1999 Majowa chandra / Mayis sikintisi / Clouds of May

2002 Uzak / Distant

2006 Klimaty / Iklimler / Climates

2008 Trzy małpy / Üç maymum / Three Monkeys

2011 Pewnego razu w Anatolii / Bir zamanlar Anadolu’da / Once Opon a Time in Anatolia

Opracowanie: Krzysztof Kwiatkowski

Artykuły o filmie

Strona oficjalna

Powiązany wątek na Forum NH

czytaj

Twórcy

reżyseria Nuri Bilge Ceylan
scenariusz Ercan Kesal, Ebru Ceylan, Nuri Bilge Ceylan
zdjęcia Gökhan Tiryaki
montaż Bora Gökşingöl, Nuri Bilge Ceylan
dźwięk Erkan Altinok, Thomas Robert, Agce Ulas
obsada Muhammet Uzuner, Yılmaz Erdoğan, Taner Birsel, Ahmet Mümtaz Taylan, Fırat Tanış, Ercan Kesal
producent Zeynep Özbatur, Murat Akdilek, Eda Arikan, Nuri Bilge Ceylan, Müge Kolat, Mirsad Purivatra, Ibrahim Sahin
produkcja Zeyno Film, Production 2006, Turkish Radio & Television, Imaj, Fida Film, NBC Film
właściciel praw Zeyno Film
język turecki