en

Pasma obrazu

The Image Threads / Chitra Sutram
reż. Vipin Vijay
Indie 2010 / 104’
napisy: polskie i angielskie

Z jednej strony – audiowizualna medytacja nad związkami między rzeczywistością duchową, materialną i tą wirtualną oraz nad swoistością tożsamości w każdej z tych sfer. Z drugiej zaś – potok obrazów i słów, wystylizowanych kadrów i gęstych monologów. Z tego natłoku symboli i znaczeń widz musi sam mozolnie zbudować sobie sens filmu, może też po prostu poddać się wielobarwnej wizji Vipina Vijaya.

Pasma obrazu eksplorują relacje między trzema postaciami: głównym narratorem, Harim, będącym wykładowcą informatyki, romansującą z nim wirtualną personą Ramani oraz mistrzem czarnej magii, czarownikiem, którego Hari jest zarówno wnukiem, jak i swoistym wcieleniem. Reżyser wplata w tkankę nie tylko bogatą symbolikę kultury indyjskiej, ale także nawiązania do filozofii Zachodu, łączy świat natury ze światem zaawansowanej technologii, a sferę idei zespala ze sferą materialną. Sam twórca w ten sposób komentuje swój film: to świadoma próba zbadania rozmaitych możliwości zintegrowania „bazy danych architektury narracji” w granicach linearnie rozwijającego się odbioru filmowego przez wytyczenie różnego rodzaju linii dygresji konceptualnych (cyt. za: www.festivalscope.com).

Vipin Vijay

Urodził się w 1976 roku, w małej wsi w stanie Kerala w Indiach. Studiował w szkole filmowej SRFTI (Satyajit Ray Film and Television Institute) w Kalkucie. Stypendysta British Council Arts Award. Zdobywca Sanskriti Award za osiągnięcia w sztuce filmowej. Pasma obrazu to jego debiut pełnometrażowy.

Filmografia:

2004 Palace of the Winds (short)

2007 Video Game (short)

2007 Poomaram / A Flowering Tree (short)

2010 Pasma obrazu / Chitra Sutram / The Image Threads

Twórcy

reżyseria Vipin Vijay
scenariusz Vipin Vijay
zdjęcia Shehnad Jalal
montaż Devkamal Ganguly
obsada Raghoothaman, Sandeep Chatterjee, Athira, Aadarsh Kumar, Gopalan
producent Altaf Mazid
produkcja Unknown Film
właściciel praw Unknown Films
język malajalam
barwa kolor