English

The Ballad of Genesis and Lady Jaye

Marie Losier
USA, Niemcy, Wielka Brytania, Holandia, Belgia, Francja 2011 / 75’

Genesis Breyer P-Orridge to legenda muzyki industrialnej, współzałożyciel Throbbing Gristle i Psychic TV. Film Marie Losier nie jest jednak biografią tego/tej artysty/artystki ani historią sceny industrialnej, lecz opowieścią o jednym z największych romansów współczesności. Genesis i Lady Jaye, zainspirowani/zainspirowane teorią „trzeciego umysłu” Briona Gysina i metodą cut-up, przechodzą cykl operacji plastycznych mających zjednoczyć dwa ciała – męskie i żeńskie – w jeden pandrogyniczny byt.

Tak oto powstała niezwykle intymna i osobista opowieść, choć Ballada... przypomina momentami surrealistyczny home movie, w którym mieszają się ujęcia z życia codziennego, ekscentryczne domowe występy i magiczne sztuczki. Najważniejsza jest jednak cielesność, obecność Genesis i Lady Jaye, którzy/które na własnych ciałach wprowadzają w życie jeden z najbardziej niezwykłych eksperymentów egzystencjalnych i artystycznych. To nie jest przedsięwzięcie genderowe – mówi Genesis. – Niektórzy czują się mężczyznami uwięzionymi w ciałach kobiet, inni na odwrót. Pandrogyn mówi: jestem po prostu uwięziony w ciele. Ciało jest tylko walizką, która nas przenosi. Pandrogynia dotyczy przede wszystkim umysłu i świadomości.


nagrody

Berlin IFF 2011 – Teddy Award, Caligari Prize

Marie Losier

Urodziła się w 1972 roku we Francji. Studiowała literaturę na uniwersytecie w Nanterre i sztuki piękne w Nowym Jorku, gdzie mieszka od ponad dziesięciu lat. Jest kuratorką, artystką i reżyserką, a jej krótkie filmy i prace wideo prezentowane były w muzeach, galeriach i na festiwalach filmowych na całym świecie. Stworzyła szereg filmowych portretów ikon awangardy: Tony’go Conrada, Guya Maddina (pokazywany na 9. NH), Mike’a i George’a Kucharów. Ballada: Gensis i Lady Jaye jest jej pełnometrażowym debiutem.

Filmografia

2004 Bird, Bath and Beyond (short)

2005 The Ontological Cowboy (short)

2007 Manuelle Labor (short)

2008 Tony Conrad, DreaMinimalist (short)

2009 Slap! The Gondola (short)

2010 Eat My Make-Up (short)

2011 Ballada: Genesis i Lady Jaye / The Ballad of Genesis and Lady Jaye (doc.)

Artykuły o filmie

Strona oficjalna

Twórcy

reżyseria Marie Losier
scenariusz Marie Losier
zdjęcia Marie Losier
montaż Marie Losier, Marc Vives
muzyka Genesis Breyer P-Orridge, Bryin Dall, PTV3
obsada Genesis Breyer P-Orridge, Lady Jaye Breyer P-Orridge, PTV3, Tony Conrad, Lili Chopra, Peaches
producent Marie Losier, Steve Holmgren
produkcja CAT & Docs
właściciel praw CAT & Docs
język angielski