English

Wspólny pokój

Wojciech Jerzy Has
One Room Tenants
Polska 1959 / 92’

W 1959 roku Wojciech Has zainteresował się tekstem powieści Zbigniewa Uniłowskiego Wspólny pokój. Tak narodził się pomysł realizacji nowego filmu. Jego akcja rozpoczyna się powrotem początkującego prozaika Lucjana Salisa z sanatorium. Od tego momentu rozpoczyna się opowieść o grupie młodych mężczyzn: poetów – Zygmunta i Dziadzi, studentów – prawnika Józefa i medyka, oraz dwóch kobiet: Felicji i Teodozji. To bardzo przygnębiająca historia o niemocy twórczej początkujących, choć dobrze zapowiadających się artystów. Film jest też opowieścią o chorobie, która zabiera głównemu bohaterowi Lucjanowi nadzieję na lepsze życie.

 W adaptacji Hasa aktualizuje się też przestrzenny topos wnętrza ciała jako grobu. W tytułowym pokoju umiera nie tylko główny bohater. Choroba i przemijanie skojarzone z tą przestrzenią umożliwiają powrót do zainteresowania reżysera teatralizacją w życiu. Opisywany pokój jest przede wszystkim przestrzenią wspólną, którą cechuje brak intymności i obnażenie. Wycofanie się do wnętrza oznacza zrzucenie masek, otwarcie i uwolnienie. Gdy jednak chodzi o spędzenie czasu z innymi, konieczna jest rezygnacja z intymności i poddanie się stałej ocenie, a to niestety wyklucza autentyczność. 

Iwona Grodź

Wojciech Jerzy Has

Artykuły o filmie

Film w internecie

Twórcy

reżyseria Wojciech Jerzy Has
scenariusz Wojciech Jerzy Has
zdjęcia Stefan Matyjaszkiewicz
montaż Zofia Dwornik
muzyka Lucjan Kaszycki
obsada Mieczysław Gajda, Gustaw Holoubek, Adam Pawlikowski, Anna Łubieńska, Beata Tyszkiewicz, Irena Netto, Zdzisław Maklakiewicz, Halina Buyno, Bogusław Danielewski, Krystyna Feldman, Zuzanna Helska, Ruth Taru-Kowalska, Krzysztof Litwin, Andrzej Kozak
producent Stanisław Zylewicz
produkcja Zespół Filmowy Kamera
źródło kopii Filmoteka Narodowa
język polska
barwa cz.-b.