English

Eroica

Andrzej Munk
Polska 1957 / 78’

Pijany Dzidziuś Górkiewicz i ukrywający się nad sufitem obozowej łaźni schorowany pułkownik Zawistowski - oto wojenni bohaterowie sportretowani przez Andrzeja Munka . Tematem noweli Scherzo alla polacca jest powstanie warszawskie. Główny bohater, Dzidziuś Górkiewicz, początkowo rezygnuje z udziału w walce, ale później podejmuje się pośrednictwa między powstańcami a stacjonującymi w pobliżu jego domu wojskami węgierskimi. Trudna misja nie przeszkadza mu w upijaniu się winem i flirtowaniu z telefonistką. W części Ostinato - lugubre, Munk rozprawia się z narodową mitologią. Żołnierze przebywający w obozie jenieckim są przekonani, że porucznik Zawistowski uciekł z niewoli. W rzeczywistości zbieg ukrywa się przed gestapo w obozowej łaźni. Mit cudownie ocalałego żołnierza pozwala więźniom prowadzić "normalne" obozowe życie.

Na uwagę zasługuje postać Turka kreowana przez Kazimierz Rudzkiego. Ten charakterystyczny aktor swój późny (miał 46 lat), ale udany debiut filmowy zawdzięcza właśnie Munkowi. Z trzech nowel, opartych na prozie Jerzego Stefana Stawińskiego, na ekran weszły tylko dwie. Reżyser ostatecznie zrezygnował z części Con bravura opowiadającej o tajnej kurierce, która w przebraniu zakonnicy przenosi meldunki przez węgierską granicę.

Beata Cyganek

Artykuły o filmie

Oficjalna strona

Twórcy

reżyseria: Andrzej Munk
scenariusz: Jerzy Stefan Stawiński
zdjęcia: Jerzy Wójcik
muzyka: Jan Krenz
obsada: Edward Dziewoński (Dzidziuś), Barbara Połomska (Zosia, żona Dzidziusia), Ignacy Machowski (major AK), Leon Niemczyk (oficer węgierski), Kazimierz Opaliński (komendant Mokotowa), Kazimierz Rudzki (porucznik Turek)
producent: Stanisław Adler
produkcja: ZRF Kadr
źródło kopii: Filmoteka Narodowa
nagrody: IFF Mar Del Plata 1959 - nagroda dla najlepszego filmu, Nagroda FIPRESCI / Grand Prix, FIPRESCI Prize
wersja językowa: polska