Siedem filmów konkursowych wybranych wspólnie przez kuratorów i kuratorki: MFF mBank Nowe Horyzonty (Polska), Kino Pavasaris IFF (Litwa), IndieLisboa IFF (Portugalia), Filmadrid (Hiszpania), Transilvania IFF (Rumunia), Reykjavik IFF (Islandia) i Thessaloniki IFF (Grecja).
Prezentowanie filmów poszerzających spojrzenie na świat to główne zadanie, które od lat przyświeca naszemu festiwalowi, jednak w zeszłym roku poszliśmy krok dalej. Wspólnie z organizatorkami i organizatorami sześciu wyjątkowych europejskich wydarzeń filmowych stworzyliśmy sieć Smart7, w ramach której wymieniamy się doświadczeniami, uczymy nowych praktyk i szukamy innowacyjnych rozwiązań dla festiwali. W tym roku kontynuujemy dobrą współpracę, zaczynając od organizacji drugiej odsłony unikalnego, wędrownego konkursu Smart7.
W jego skład wejdzie siedem filmów wybranych wspólnie przez kuratorów i kuratorki MFF mBank Nowe Horyzonty (Polska), Kino Pavasaris IFF (Litwa), IndieLisboa IFF (Portugalia), Filmadrid (Hiszpania), Transilvania IFF (Rumunia), Reykjavik IFF (Islandia) i Thessaloniki IFF (Grecja). Z ramienia Nowych Horyzontów w obradach zespołu selekcyjnego uczestniczyła Ewa Szabłowska, dyrektorka artystyczna festiwalu.
Siedem konkursowych filmów ponownie będzie podróżować z Wilna (już w marcu), przez Lizbonę, Madryt, Kluż-Napokę, Wrocław i Reykjavik, zaś laureat zostanie wyłoniony przez międzynarodowe młode jury (w skład którego wejdzie także przedstawiciel/przedstawicielka z naszego kraju) na kończącym filmową wędrówkę festiwalu w Salonikach. Polskie widzki i widzowie będą mogli zobaczyć wszystkie konkursowe tytuły podczas 24. MFF mBank Nowe Horyzonty.
Ten związek przypomina kabel od ładowarki, który pogryzł pies… Niby ładuje, ale to nie ma prawa działać – w ten sposób Wanda podsumowuje swoją wieloletnią relację z Jankiem. Wspólnie podejmują ostatnią próbę ratowania związku i wyruszają w podróż wzdłuż zimowego wybrzeża Bałtyku. Pełnometrażowy debiut Marii Zbąskiej to współczesna i pełna inteligentnego humoru opowieść o walce o miłość. W czasach, gdy wszystko jest jednorazowe i łatwe do wymiany, Wanda i Janek podejmą próbę naprawy relacji, w której jeszcze nie wszystko jest stracone. To nie mój film rozpocznie konkursową wędrówkę od Wilna, gdzie zostanie zaprezentowany premierowo w ramach Kino Pavasaris – największego i najważniejszego festiwalu w Litwie. Film wyprodukowała Inga Kruk (HI Movies), zaś za międzynarodową sprzedaż odpowiada firma IKH Pictures Promotion.
Konkurs Smart7 daje przestrzeń nowym głosom europejskiego kina, twórczyniom i twórcom sięgającym po bardzo różne konwencje i strategie artystyczne. Łączy je oryginalność środków wyrazu, wrażliwość społeczna, energia młodości, zapał do zmiany oraz niezgoda na świat urządzony według konserwatywnych zasad. W programie znalazł się najnowszy film, znanego nowohoryzontowym widzom, Leonardo Mouramateusa Greice – szkatułkowa opowieść o miłości i sztuce konfabulacji. Hiszpanię reprezentuje W drodze Marii Royo i Julii de Castro – kapryśny i hedonistyczny film drogi, uwalniający ciała i emocje z więzów społecznych oczekiwań. Przejmujący i poetycki film Gdzie idą słonie w reżyserii duetu Gabi Sarga – Catalin Rotaru jest kandydatem rumuńskim. Pięć i pół historii miłosnych w mieszkaniu w Wilnie Tomasa Vengrina to ironiczne studium współczesnych związków, których dynamikę obserwujemy w wynajętym apartamencie Airbnb. Greckie Moje lato z Carmen w reżyserii Zachariasa Mavroeidisa to błyskotliwy dialog zarówno z gatunkiem „filmu w filmie” jak i konwencjami kina queerowego. A w wypełnionym niezwykłą atmosferą, islandzkim thrillerze Natatorium Helena Stefánsdóttir przygląda się skrywanym, rodzinnym tajemnicom.
Smart7 to wyjątkowy projekt na filmowej mapie świata, a MFF mBank Nowe Horyzonty jest jedynym festiwalem reprezentującym Polskę w sieci, jednocześnie będąc jej liderem. W grudniu ubiegłego roku gościliśmy we Wrocławiu przedstawicielki i przedstawicieli wszystkich krajów zrzeszonych w Smart7, rozmawiając wspólnie o wyzwaniach stojących przed promocją, marketingiem i sponsoringiem festiwalowym. W planach są kolejne sesje warsztatowe w pozostałych krajach grupy Smart7, podczas których będą omawiane dalsze aspekty związane z organizacją festiwali.