English

Premiera filmowej opery "River of Fundament" Matthew Barneya!

2/06/16
River of Fundament reż. Matthew Barney
We really need you tonight. „Pięć diabłów” od dziś w kinach!

Wydarzeniem specjalnym 16. edycji T-Mobile Nowe Horyzonty będą premierowe pokazy filmowo-operowego widowiska River of Fundament. To najnowsze, przygotowywane przez kilka lat, dzieło amerykańskiego artysty Matthew Barneya (twórcy głośnego cyklu Cremaster) - nazywanego współczesnym mitotwórcą i "amerykańskim Wagnerem" autora brawurowych performance'ów, instalacji i filmów, którego w 2014 roku "The Guardian" umieścił w czołówce rankingu najbardziej wpływowych ludzi świata sztuki, oraz kompozytora Jonathana Beplera. Każdy pokaz River of Fundament obwarowany jest szczegółowymi warunkami postawionymi przez autora, który m.in. zatwierdza miejsca seansu. W lipcu publiczność Nowych Horyzontów będzie miała wyjątkową okazję zobaczyć ten film - pokazywany dotąd na świecie zaledwie kilkanaście razy, na dwóch pokazach 29 i 30 lipca o godzinie 17.00 w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu.

River of Fundament to monumentalna (6 godzin, 3 akty, 2 antrakty!) opera opowiedziana językiem filmu. Inspiracją była powieść Normana Mailera Starożytne wieczory, opisująca podróż człowieka od śmierci ku ponownemu narodzeniu w oparciu o egipską mitologię. River of Fundament nie jest jednak wierną adaptacją tekstu, lecz kompozycją fantasmagorycznych obrazów oraz surrealistycznych narracji, gdzie losy egipskiego bohatera powieści przeplatają się z wyimaginowaną biografią jej autora. River of Fundament traktuje o wędrówce dusz, nieustannej transformacji i grze życia ze śmiercią. Choć opowieść ta toczy się we współczesnych realiach Stanów Zjednoczonych, nie brakuje w niej elementów nierzeczywistych, jakby zaczerpniętych z mrocznych halucynacji czy feerycznych miraży.

Snute przez Barneya historie opierają się porządkującym je próbom opisu. Artysta kreuje wysublimowane wizualnie światy, w których scala ze sobą zagmatwanie i klarowność; jawę i sen; wdzięk i potworność. River of Fundament to dzieło wymykające się tradycyjnym kategoriom oceny. Przepychem formy przytłacza i obezwładnia widza, jest odrażające i nazbyt ekscentryczne, a jednocześnie uwodzi i wzbudza zachwyt.

Na festiwalu będzie można także zobaczyć pozostałe filmy Matthew Barneya: pięć części cyklu Cremaster (1994-2002), który przyniósł Amerykaninowi światowy rozgłos, Drawing Restraint 9 (2005)- osobliwą historię miłosną ludzi-wielorybów zakorzenioną w kulturze Japonii, w której wraz z Barneyem wystąpiła Björk, będąca też autorką ścieżki dźwiękowej do filmu oraz De Lama Lâmina (2004) - zapis performance'u Barneya w brazylijskim mieście Salvador podczas parady Carnaval da Bahia.

Pokazy River of Fundament odbywają się w ramach programu Europejskiej Stolicy Kultury.

Sprzedaż biletów od 1 czerwca: w kasach Narodowego Forum Muzyki, Plac Wolności 1

oraz online www.nfm.wroclaw.pl

Ceny biletów: 40 złotych normalny oraz 30 złotych dla posiadaczy karnetów

Czas trwania River of Fundament: 6 godzin (z przerwami)

akt 1: 1 godzina 55 minut

przerwa: 20 minut

akt 2: 1 godzina 48 minut

przerwa: 20 minut

akt 3: 1 godzina 36 minut

Uwaga: River of Fundament zawiera treści przeznaczone dla widzów dorosłych, w tym sceny seksu, przemocy i wulgarny język.

Streszczenie

Informacje o twórcach

Wojciech Delikta: Nieokrzesane myśli i nieokiełznane moce. River of Fundament Matthew Barneya

Wojciech Delikta: Mit ozyriacki


czytaj także
Dystrybucja „Zmysłowe i porywające”: krytycy chwalą „Pięć diabłów” 7/12/22
News Sprezentuj festiwal pod choinkę. Świąteczny voucher na 23. Nowe Horyzonty 8/12/22
Nowe Horyzonty VOD 268 powodów do radości. Świąteczna promocja Nowych Horyzontów VOD 13/12/22
Dystrybucja Kalendarz premier Stowarzyszenia Nowe Horyzonty na 2023 rok 15/12/22

Newsletter

OK