English

Mistrz polskiej animacji Witold Giersz bohaterem retrospektywy 12. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty

21/05/12
Rondo Alla Turca reż. Witold Giersz
Kaurismäki na prezydenta ["Po tamtej stronie"]

Kolejnym mistrzem polskiej animacji, który będzie miał swoją retrospektywę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym T-Mobile Nowe Horyzonty będzie Witold Giersz. Zrealizował blisko pół setki filmów, za które otrzymał ponad sześćdziesiąt nagród i wyróżnień na wielu prestiżowych festiwalach, m.in. w Cannes, Oberhausen, Paryżu, Teheranie, Turynie, Krakowie i Poznaniu.

Pierwsze filmy Witolda Giersza były realizowane tradycyjną metodą rysunkową, przełomem okazał się Mały western (1961), pełna błyskotliwych gagów i zaskakujących zwrotów akcji parodia "dużego" westernu, w którym - zafascynowany kolorem jako tworzywem filmowym - porzucił ją na rzecz tzw. ruchomego malarstwa, które od tego czasu przeważać będzie w jego twórczości. Zaczął malować na celuloidach, ożywiając swobodną plamę barwną, co przyniosło znakomite efekty, najlepszym tego przykładem Czerwone i czarne (1963), pełna suspensu i humoru opowieść o konflikcie między dwiema tytułowymi barwami, z których jedną uosabia toreador, a w drugą wciela się byk. W swym ruchomym malarstwie doszedł niemal do perfekcji w Koniu (1967), urzekającej opowieści o wolnym rumaku, który zwycięża z próbującym go okiełznać człowiekiem, czy w Pożarze (1975), dramatycznej impresji przedstawiającej życie wypełnionego zwierzętami lasu, w którym wybuchł groźny pożar. Duże wrażenie robi zrealizowana tuż po stanie wojennym Gwiazda (1985), pełna poezji i zadumy - oparta na Kolędzie nocce Ernesta Brylla i Wojciecha Trzcińskiego - opowieść bożonarodzeniowa. Wszystkie te filmy zobaczymy podczas zbliżającego się festiwalu.

Z okazji retrospektywy ukaże się książka o twórczości mistrza: Ruchome malarstwo Witolda Giersza, której autorami będą Joanna Giersz oraz Jerzy Armata, niedawny laureat nagrody PISF za najlepszą książkę filmową 2011 roku, poświęconą Mariuszowi Wilczyńskiemu.


czytaj także
Wywiad Dajemy sobie czas na myślenie [rozmowa z Katherine Waugh i Fergusem Dalym] 5/08/17
Wywiad Słoń poślubił gołąbka 5/08/17
Wywiad Manifestacje to za mało [rozmowa z Mortenem Traavikiem] 5/08/17
Wywiad Tylko ja i… film [rozmowa z Sebastianem Smolińskim] 5/08/17

Newsletter

OK